10 typów okien różniące się konstrukcją. Wybierz idealne do swojego domu!
Niektóre są już przestarzałe, choć będą pasować do budynków stylizowanych na dawne. Inne montuje się do dziś – mają różne kształty i przeznaczenie. Które okna będą najlepiej pasować do twojego domu?
Okna krosnowe
W Polsce okna krosnowe cieszyły się największą popularnością od końca XV do końca XIX wieku, chociaż szacuje się, że pierwsze okna tego typu powstały już w średniowieczu. Wyróżniają się pojedynczym skrzydłem mocowanym w pojedynczej ramie zwanej krosnem. Często były to okna nieotwieralne, a jeśli się otwierały, to do środka domu. Współcześnie nie stosuje się ich ze względu na słabą termoizolacyjność – spotkamy je w budynkach zabytkowych.
Okna ościeżnicowe
Nazywa się je także polskimi lub futrynowymi. Stały się powszechne w drugiej połowie XX wieku, kiedy to montowano je w wiejskich domkach lub na niskich kondygnacjach budynków. Jak wyglądają? Do ościeżnicy mocuje się w nich podwójne skrzydła okienne. Jedne otwierają się do wewnątrz, a drugie do zewnątrz. Te pierwsze często demontowano na czas lata. Podobnie jak okna krosnowe nie są dziś popularne ze względu na słabe parametry cieplne.
Okna zespolone
Inaczej zwane szwedzkimi, norweskimi lub skandynawskimi. Mają dwie charakterystyczne cechy. Po pierwsze mechanizm obrotowy tych okien pozwala obrócić skrzydła o 180 stopni, co ułatwia ich czyszczenie. Po drugie zaś okna zespolone otwierają się do zewnątrz, co sprawia, że przestrzeń obok nich w domu można lepiej zagospodarować (na przykład na parapetach).
Okna jednoramowe
Są zbudowane z ościeżnicy i jednego skrzydła, które otwiera się do wewnątrz. Ze względu na dobrą termoizolacyjność są obecnie często wybierane. Można je wykonać z drewna, PCV lub aluminium.
Okna skrzynkowe
Były w użyciu od XIX do połowy XX wieku. Wyróżniają się ramą skonstruowaną na wzór skrzynki, w której znajduje się jeszcze rama zewnętrzna i wewnętrzna. Mają podwójne skrzydła, z których jedne otwierają się do wewnątrz (i zwykle są nieco większe), a drugie na zewnątrz. W dzisiejszych czasach to już relikt przeszłości – montuje się je w budynkach zabytkowych lub stylizowanych na dawne.
Specjalne rodzaje okien
- okna balkonowe – chyba każdy wie, jak wyglądają. Zwykle to duże przeszklenia, które umożliwiają wyjście na balkon. Mogą być wykonane z PCV, aluminium, drewna lub materiałów łączonych;
- świetliki – doświetlają najczęściej magazyny i hale. Te malutkie okienka mają często kształt kopułek i są wbudowane w płaszczyzny poziome;
- wole oko – bardzo ciekawy typ okien o wyglądzie admiralskiej czapki. Okrągłe lub owalne z ozdobną ramą stosowane tam, gdzie trudno jest zamontować tradycyjne okno, na przykład nad drzwiami i na poddaszach;
- okna połaciowe – wbudowane w dach, zwykle obracają się przy otwieraniu wokół poziomej osi;
lukarna – okno, które wystaje ponad dach i oświetla poddasze.