Rozwiewamy wątpliwości na temat okien, czyli fakty i mity o oknach
Wybór stolarki okiennej to jedna z tych decyzji, która powinna być starannie przemyślana, gdyż jej wpływ na komfort użytkowania mieszkania, czy domu w przyszłości jest ogromna. Dlatego tak istotne jest, aby oparta była wyłącznie na prawdziwych i sprawdzonych informacjach. Rozwiewamy wątpliwości oraz obalamy mity na temat stolarki okiennej.
Żółknięcie okien plastikowych
Wiele lat temu, kiedy technologia produkcji stolarki okiennej nie była jeszcze tak rozwinięta, problem żółknięcia profili PVC faktycznie mógł występować. Teraz, kiedy tworzywa wykorzystywane do produkcji okien są zdecydowanie lepszej jakości, takie zjawiska nie mają miejsca. Wybierając okna renomowanego producenta można być pewnym, że profile przez długi czas zachowają swój pierwotny kolor.
Różne parametry izolacji termicznej w oknach plastikowych, aluminiowych i drewnianych
Niezależnie od rodzaju, czy będą to okna drewniane, plastikowe, czy aluminiowe, mogą mieć one identyczne właściwości izolacyjne. Czynników wpływających na to, jak skutecznie okna będą zatrzymywać ciepło wewnątrz pomieszczeń, jest bardzo dużo. Są to między innymi ilość komór w profilu PVC, grubość profilu drewnianego lub aluminiowego, technologia produkcji, czy specyfika zastosowanego pakietu szybowego. Odpowiednio dobrane parametry mogą w każdym z rodzajów okien owocować skuteczną izolacją termiczną.
Okna PVC są szkodliwe dla zdrowia
W sieci można spotkać się z pogłoskami, że okna wykonane z tworzyw sztucznych mogą wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia użytkowników. Nic bardziej mylnego. Tworzywa wykorzystywane do produkcji profili okiennych muszą spełnić niezwykle restrykcyjne normy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że są one bezpieczne dla zdrowia domowników. Tworzywo PVC, poza stolarką otworową, możemy spotkać również w przemyśle opakowań, mebli, naczyń, czy środków medycznych.
Okna aluminiowe są ciężkie w utrzymaniu
Aluminiowa stolarka okienna stosowana jest w budownictwie mieszkalnym od stosunkowo niedawna, w porównaniu do drewna, czy PVC. Prawdopodobnie to jest skutkiem krążących opinii, o rzekomo kłopotliwej konserwacji okien aluminiowych. Na szczęście, wbrew tej opinii, o okna aluminiowe dba się tak samo łatwo, jak o plastikowe, czy drewniane. Poza regularnym czysczeniem, regulacją, czy smarowaniem okuć, jedyną różnicą jest tak naprawdę dobór środków czyszczących – zaleca się unikanie agresywnych środków chemicznych, które mogą spowodować przebarwienia profili okiennych.
Okna drewniane należy często konserwować
Pielęgnacja okien drewnianych nie różni się znacząco od czynności związanych z oknami plastikowymi, czy aluminiowymi. Wszystkie te rodzaje wymagają regularnego czyszczenia, regulacji, czy smarowania okuć. To, co najczęściej “odstrasza” Klientów od okien drewnianych, to konieczność okresowego odnawiania powłok malarskich. Nie jest to jednak tak straszne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli utrzymujemy ramy w czystości oraz regularnie stosujemy rekomendowane przez producenta impregnaty, powłoki potrafią przetrwać nawet 10 lat w bardzo dobrym stanie. W większości wypadków, odnowienie okien drewnianych nie wymaga usuwania starej powłoki malarskiej, a wystarczy dokonać zmatowienia oraz pomalować na nowo. Taka możliwość nadania świeżości ramom okiennym jest jedną z dużych zalet okien drewnianych, co wyróżnia je na tle okien aluminiowych oraz PVC, które nie umożliwiają zmiany koloru.
Okna plastikowe nie wymagają konserwacji
Okna plastikowe nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, jak w przypadku okien drewnianych. Nie można jednak całkowicie zapomnieć o czynnościach związanych z dbaniem o ich stan. Aby jak najdłużej wyglądały i funkcjonowały jak nowe, należy regularnie dbać o ich czystość, dokonywać regulacji oraz dbać o okucia. Dzięki temu możemy uniknąć uszkodzeń profili, czy też problemów z mechanizmem otwierania, czy uchylania.