Aranżacja okna w kuchni – pomysły i inspiracje
Okno w kuchni pomaga nie tylko gotować przy świetle dziennym, ale też przewietrzyć całe pomieszczenie, które przecież szybko się nagrzewa przez włączanie kuchenki gazowej czy pieca. Jego odpowiednia aranżacja sprawi, że kuchnia zyska klimatyczny i spójny wygląd. Jak ozdobić okno w kuchni, żeby było nie tylko piękne, ale i funkcjonalne?
Jak udekorować kuchenne okno?
Wiele zależy od tego, w jakim miejscu kuchni znajduje się przeszklenie. Zwykle umiejscawia się je nad blatem, ale zdarza się, że architekci przewidują je na rogu pomieszczenia lub decydują, że kuchnia będzie wyposażona w okno panoramiczne rozciągające się wzdłuż ściany.
Niezależnie od tego, gdzie mamy okno kuchenne, musimy zdawać sobie sprawę, że wszelkie ozdoby umieszczone w okolicy blatu, zlewu czy kuchenki będą się szybko brudzić i trudno je będzie utrzymać w czystości. Plamy z sosu, tłuszczu, chlapiącej podczas mycia naczyń brudnej wody to tylko wierzchołek góry lodowej…
Z tego względu w kuchni odradza się zawieszać firanki – chyba że naprawdę krótkie, które będziemy dość często prać. Niestety, firanki uznaje się też w kuchni za potencjalnie niebezpieczne (jeśli zawiesimy je blisko płyty grzewczej, mogą się zapalić), a także zwyczajnie niewygodne (zaciemniają wnętrze, powiewają na wietrze, a w przypadku, gdy wiszą nad blatem, zmniejszają jego powierzchnię użytkową).
Zamiast nich lepiej postawić np. na rolety, żaluzje, lambrekiny, zasłony czy – modne w dawnych czasach – zazdroski. W dalszej części artykułu polecamy też mniej oczywiste ozdoby kuchenne.
Zazdroski – czar minionych lat
Zacznijmy od propozycji pasującej do stylów vintage, retro i rustykalnego. Zazdroski to zasłonki, które zawiesza się w dolnej połowie okna. Nadają kuchni ciepłego, przytulnego wyglądu, a przy tym nie ograniczają światła dziennego. Dzięki nim nikt nieproszony z zewnątrz nie zajrzy nam do środka. Sprawiają, że pomieszczenie wygląda sielsko i przypomina kuchnię w stylu naszych babć.
Lambrekiny – niebanalna dekoracja
Zazdroski zasłaniają okno od dołu, lambrekiny zaś – od góry. Są dość wąskie i zakrywają jedynie niewielki kawałek przeszklenia. Z tego względu nie pełnią żadnej istotnej funkcji poza dekoracyjną. Możemy je zastosować w oknach od północnej strony domu, przez które nie wpadają bezpośrednio promienie słoneczne.
Zasłony – uwaga na zabrudzenia!
Zasłony to ciekawa propozycja, która może całkowicie odmienić naszą kuchnię. Najczęściej do tego pomieszczenia pasują jednokolorowe, bez żadnych wzorów ani tekstur, sięgające podłogi. Zasłony ciemne mogą świetnie współgrać z frontami szafek kuchennych, jasne zaś doskonale rozświetlą wnętrze.
Niestety, podobnie jak w przypadku firanek warto mieć na względzie, że zawieszanie zasłon w kuchni wiąże się z ich częstym praniem. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na jasne barwy – beż, biel, naturalny len.
Rolety – przede wszystkim wygoda
Okna z roletami są nie tylko funkcjonalne, ale też wyglądają nowocześnie. Oczywiście możemy zdecydować się na zewnętrzne, które mają wiele zalet, jednak z punktu widzenia ozdobienia okna warto postawić na te wewnętrzne.
Możliwości mamy sporo – producenci oferują ich rozmaite kolory, modele i sposoby montażu. Polecane są m.in. rolety typu dzień-noc, dzięki którym łatwo dozować światło wpadające do środka pomieszczenia.
Żaluzje – dobre dla alergików
Chociaż kojarzą się raczej przestarzale, żaluzje mają naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim łatwo utrzymać je w czystości – wystarczy tylko przetrzeć szmatką, co w kuchni jest niezwykle istotne. Z tego względu są polecane alergikom. Dzięki żaluzjom możemy też sterować ilością światła, które wpada do pomieszczenia. Dodatkowo zabezpieczą one przed nagrzewaniem się kuchni w słoneczne dni.
Dawniej wytwarzano je z aluminium – obecnie mamy o wiele więcej możliwości, np. możemy zamówić żaluzje bambusowe lub drewniane. Przebierać można też w kolorystyce, dzięki czemu łatwo dopasować żaluzje do wystroju pomieszczenia.
A może gołe okno?
Jeśli mamy za oknem naprawdę piękny widok, na przykład ogród, lub też samo okno stanowi dekorację kuchni, najlepiej niczym go nie przesłaniać. Jest to oczywiście propozycja dla osób, które nie mieszkają przy ruchliwych ulicach, skąd przechodnie mogliby zaglądać przez okno do środka.
Miłośnikom niebanalnych rozwiązań polecamy też… wyklejanki. Mogą one przybrać formę mlecznych naklejek w dowolnych wzorach, które zabezpieczą okno przed wścibskimi spojrzeniami osób z zewnątrz, lub też finezyjnych ozdób wykonanych z folii samoprzylepnej. Dobrym pomysłem są także okienne zawieszki i materiałowe ozdoby, którymi możemy upiększyć kuchnię i sprawić, że będzie jedyna w swoim rodzaju.