Co robić, gdy szyba w plastikowym oknie sama pęknie?

Jeśli rzucimy w szybę czymś dużym i ciężkim, prawdopodobnie pęknie. To samo stanie się, jeśli zbyt mocno trzaśniemy skrzydłem okiennym lub wcześniej wyszczerbimy czymś taflę szkła. Bywa jednak, że szyba pęka bez jakiejkolwiek ingerencji. Jak to możliwe i co wtedy robić? 

 

Jak to się stało, że szyba pękła sama?

Do samoistnego pęknięcia szyby dochodzi zazwyczaj w wyniku jej nierównomiernego nagrzania. Stan taki w szybie zespolonej prowadzi do naprężeń wewnętrznych, a temperatura w komorach rośnie nawet do 90°C. Jeśli jedna z krawędzi niehartowanej szyby float będzie wtedy chłodniejsza o ponad 30°C od pozostałych, dochodzi do wartości krytycznej powodującej pęknięcia. 

Co może spowodować takie pęknięcie termiczne? Najczęściej powodem jest:

  • działanie promieni słonecznych,
  • nagrzanie szyby od grzejnika, lampy lub kaloryfera,
  • zasłony znajdujące się zbyt blisko okna – między nimi a szybą powinno być chociaż 25 mm przestrzeni, która zapewni właściwą cyrkulację powietrza,
  • meble ustawione za blisko szyby.

Zdarza się też, że powodem pęknięć są uszkodzenia znajdujące się na krawędzi szyby. Nie możemy jednak ich zauważyć, gdyż są umiejscowione we wrębie szklenia skrzydła i zakrywają je listwy przyszybowe.  

 

Upewnij się, że to samoistne pęknięcie

Po czym poznać, że to różnica temperatur doprowadziła do powstania pęknięcia na szkle? Jest to dość łatwe: pęknięcia termiczne zazwyczaj zaczynają się od brzegu okna pod kątem prostym i prowadzą w głąb tafli szkła. Takie pęknięcie może wielokrotnie zmieniać kierunek i/lub mieć kilka końców. W efekcie na szybie powstaje chaotyczny szlaczek. 

 

Szyba pękła sama? Wymień ją!

Kiedyś oddalibyśmy pękniętą szybę do szklarza. Współcześnie najlepiej zgłosić się z problemem do firmy, która montowała dane okno. Przyśle ona eksperta, który oceni, dlaczego szyba pękła, i na tej podstawie wymieni ją na gwarancji lub nie. Wymiana wymaga dokładnego zmierzenia szyby, zamówienia jej u producenta i – gdy będzie gotowa – zamontowanie jej na miejscu uszkodzonej. 

Jeśli planujemy samodzielnie wymienić szybę w oknie, lepiej porzucić ten pomysł w przypadku pakietów zespolonych. Taka wymiana na własną rękę spowoduje bowiem, że okno nie będzie należycie szczelne. Zdajmy się w tej kwestii na fachowców! 

 

Jak uniknąć samoistnego pękania szkła w oknach?

Aby uniknąć pęknięć termicznych, należy dbać o to, by szyba nie była narażona na nagłe zmiany temperatur: nie nagrzewajmy jej grzejnikami czy lampami, nie stawiamy w jej pobliżu mebli i nie wieszajmy zbyt blisko zasłonek. Jeśli chcemy zminimalizować pękanie szyb, możemy zdecydować się na wytrzymałe okna ze szkła hartowanego lub półhartowanego.