Co to są ciche okna?

Ciche okna mają nas ochronić przed hałasem. Aby jednak wybrać dobre okna dźwiękoszczelne, trzeba wiedzieć, jaką powinny mieć izolacyjność. Co wpływa na izolację akustyczną okna?

 

Po co nam ciche okna?

Dom to nasz azyl – miejsce, gdzie mamy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Składa się na to wiele czynników, z czego kluczową rolę gra m.in. poziom hałasu. Dobiegające zza okna dźwięki ulicy, głośnego warsztatu czy torów kolejowych mogą skutecznie zakłócać sen i wypoczynek, dekoncentrować i sprawiać, że będziemy się czuć przemęczeni. 

Z tego powodu tak ważne jest w domu odseparowanie od hałasów. Zapewniają to odpowiednie, tak zwane ciche okna. Co to takiego?

Ciche okna to inaczej okna dźwiękoszczelne. Ich zadaniem jest odpowiednie wyizolowanie pomieszczeń od hałasu z zewnątrz. Tego rodzaju przeszklenia przydają się przede wszystkim mieszkańcom dużych miast, osobom, których domy sąsiadują z ruchliwą ulicą, lotniskiem lub innym głośnym otoczeniem. 

O tym, jak ważne jest takie odgrodzenie się od wrzawy dobiegającej z zewnątrz, świadczy chociażby to, że już długotrwałe dźwięki przekraczające 35 dB są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Długotrwałe narażenie na mniej zauważalne, ale słyszalne dźwięki, może być dla nas bowiem bardziej szkodliwe niż bardzo duży, ale krótki hałas. 

Problem jest naprawdę poważny tym bardziej, że według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia aż ponad 40% Polaków żyje w otoczeniu, które jest zbyt głośne i może nawet prowadzić do uszkodzenia słuchu

Trudno jest przyciszyć głośne miasto – sprawić, by pojazdy, maszyny czy ludzie byli ciszej. Możemy jednak kształtować otoczenie we własnym domu tak, by było mniej męczące dla uszu. Do tego służą właśnie okna dźwiękoszczelne

 

Okna dźwiękoszczelne – jakie mają parametry?

Na to, by okno zapewniało idealną izolację akustyczną, wpływają trzy elementy: szyba, profil i odpowiedni montaż. Takie przeszklenia mogą mieć rozmaitą cenę zależną od profili i pakietu szybowego.  

Ciche okna tłumią więcej niż standardowe (które mają izolacyjność akustyczną na poziomie około 30 dB). Jednak aby przeszklenie można było nazwać dźwiękoszczelnym, musi mieć izolacyjność co najmniej 35 dB. 

Izolacyjność akustyczną sprawdzamy na podstawie poziomu wskaźnika Rw, a będąc dokładnym, także C oraz Ctr:

  • C (odnoszący się do wskaźnika RA1): dotyczy dźwięków o średnich i wysokich częstotliwościach (lotnisko, autostrada);
  • Ctr (odnoszący się do wskaźnika RA2): dotyczy dźwięków o niskich i średnich częstotliwościach (transport miejski, muzyka dyskotekowa, kolejka o małej prędkości).

Wskaźnik RW dotyczy całej konstrukcji okiennej, a nie samej szyby. Trzeba jednak zaznaczyć, że tafla ma tu ogromne znaczenie ze względu na jej udział w powierzchni całego okna – w niektórych przeszkleniach to nawet 90%! 

 

Czy potrzebujemy okien dźwiękoszczelnych?

Odpowiedź na to pytanie zależy od okolicy, w której mieszkamy. Jeśli nasz dom położony jest w miejscu cichym, podmiejskim lub wręcz wiejskim, bez żadnych wyraźnych źródeł hałasu, wystarczą nam okna o standardowej izolacyjności RW=32 dB. 

Jeśli jednak sąsiadujemy z torami kolejowymi, ruchliwą ulicą czy jesteśmy narażeni na inne głośne dźwięki, najlepiej będzie zaopatrzyć dom w okna dźwiękoszczelne o RW wynoszącym co najmniej 36 dB. Aby mieć pewność, że przeszklenie spełni swoje zadanie, zawsze warto dopytać o wyniki jego badań akustycznych.