Co warto wiedzieć o szybach przy zakupie okien PVC?
Szyby okienne zajmują nawet 90 procent powierzchni całego okna, dlatego to one w głównej mierze decydują o tym, czy okno jest ciepłe, czy nie. Na jakie parametry szklenia w stolarce powinniśmy zwracać uwagę przy jej zakupie? Przeczytaj nasz podręczny poradnik.
Współcześnie producenci okien najczęściej proponują stolarkę z szybami zespolonymi jednokomorowymi/dwuszybowymi (np. Iglo 5, Iglo 5 Classic) lub dwukomorowymi/trzyszybowymi (np. Iglo Energy, Iglo Energy Classic). Różnica między nimi (najprościej ją ujmując) polega na tym, że okna dwuszybowe są tańsze i zimniejsze od okien trzyszybowych. A wynika to stąd, że każda kolejna szyba gwarantuje wyższą izolacyjność cieplną, ale jednocześnie podraża koszty produkcji okna. Kiedy lepiej wybrać szyby zimniejsze, a kiedy cieplejsze?
Okna PVC dwuszybowe
W tego rodzaju oknach użyta jest szyba zespolona jednokomorowa. Do jej produkcji używa się pakietu dwóch szyb, które oddzielone są od siebie jedną ramką dystansową (ta może być wykonana z aluminium, stali szlachetnej lub cieplejszego tworzywa sztucznego). Pomiędzy obie tafle szyby wpompowany jest natomiast gaz szlachetny (najczęściej argon, ksenon lub krypton albo ich mieszaniny).
Okna dwuszynowe warto zastosować w pomieszczeniach, które mocno nie ogrzewamy np. garażu, spiżarni, pralni, pomieszczeniach gospodarczych czy w piwnicy. Sprawdzą się one także w budynkach starego typu, które nie potrzebują aż tak ciepłych okien jak nowoczesne domy pasywne lub energooszczędne.
Okna PVC trzyszybowe
W nich zastosowano szybę zespoloną dwukomorową, która składa się z trzech szyb oddzielonych od siebie dwoma ramkami dystansowymi. Pomiędzy szybami znajduje się gaz szlachetny. Okna z szybami tego typu są cieplejsze. Dla przykładu warto porównać dwa z wymienionych wyżej modeli okien marki Drutex – Iglo 5 oraz Iglo Energy. Standardowy pakiet szybowy w oknie dwuszynowym Iglo 5 zapewnia izolację termiczną na poziomie Uw = 0,95 W/(m2K). Tymczasem szyby zespolone dwukomorowe w modelu Iglo Energy gwarantują izolację termiczną na poziomie Uw = 0,6 W/(m2K). Przy czym warto podkreślić im niższa wartość Uw, tym okna są cieplejsze.
W trzyszybowe okna warto zainwestować w nowych budynkach – zwłaszcza w domach energooszczędnych lub pasywnych. Sprawdzą się też one w budynkach starego typu, które zostały dobrze ocieplone. Ich zakup powinien szybko się zwrócić w postaci obniżonych kosztów ogrzewania.
Inna ważne parametry szyb zespolonych
Oprócz wspomnianej wyżej izolacyjności termicznej (Uw) warto zwrócić uwagę jeszcze na 3 parametry szyb w oknach PVC. Są to:
- współczynnik Ug – to parametr przenikania ciepła, który wskazuje na zyski i straty ciepła przez szyby. Im niższa jego wartość, tym szyby cechują się lepszą izolacyjnością;
- współczynnik Lt – to parametr pokazujący przepuszczalność światła. Im wyższa jego wartość, tym szyby więcej światła wpuszczają do środka budynku;
- współczynnik SF – parametr całkowitej przepuszczalności energii słonecznej. W budynkach mieszkalnych najlepiej jeśli wynosi ona około 60 proc. Zbyt wysoka wartość współczynnika SF może powodować przegrzewanie się domu. Zbyt niska z kolei nie będzie przepuszczała ciepła słonecznego w chłodne dni.