Czy jesień to dobra pora roku na wymianę okien?

Chcesz wymienić okna we wrześniu, październiku lub listopadzie? Jeśli zastanawiasz się, czy to dobra pora na takie prace, uspokajamy: tak! Wszystko zależy jednak od warunków pogodowych. Dlaczego jesienią warto wymieniać okna i jak to zrobić?

 

Jesienią wymień okna na nowe

Jeśli twoje okna są nieszczelne i wpada przez nie do domu chłodne powietrze, nie czekaj do zimy – jeszcze jesienią wymień je na nowe. Dzięki temu zaoszczędzisz później na ogrzewaniu. Dobre energooszczędne okna izolują bowiem od zimna z zewnątrz, ocieplając wnętrze. 

Jesień to dobra pora na wymianę, ponieważ nie ma już wtedy upałów, a nie nadciągnęły jeszcze mrozy. Pogoda odgrywa bowiem przy montażu istotną rolę. Z jednej strony jest ważna, ponieważ przez dzień lub dwa, gdy ekipa będzie u nas pracować, okna będą otwarte, a przez nie do środka będzie wpadać powietrze. W gorące dni możemy wówczas doprowadzić do przegrzania domu, a w chłodne – do nadmiernego wyziębienia. 

Po drugie zaś pianka izolacyjna i taśma rozprężna używane przy montażu tracą swoje właściwości, gdy jest zbyt zimno. Przyjmuje się, że działają dobrze powyżej -10°C. Z tego względu zima nie jest polecaną porą roku na wymianę okien. Lepiej zrobić to jesienią. 

Przede wszystkim dobre parametry!

Wygląd okna, to, czy będzie pasować do elewacji czy wystroju wnętrz, to ważna, ale nie najistotniejsza kwestia przy wyborze okien. Kluczowe są parametry, a w tym współczynnik przenikania ciepła Uw. To on wskazuje na energooszczędność okna, czyli na jego termoizolację. Dobre okna mogą nawet o połowę obniżyć rachunki za ogrzewanie zimą!

Jak wybrać? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że im niższy jest współczynnik Uw, tym mniejsze będą straty ciepła. Dla okien pionowych maksymalny współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,1 W/m²K, a dachowych – 1,3 W/m²K.

Sprawdzajmy także symbol Rw, czyli izolacyjność akustyczną. Jest ona wyrażana w decybelach. W cichej okolicy wystarczą nam okna o parametrach30-35 db, a w głośniejszej – lepsze będą te o zakresie 35-45 db.

O szczegóły i inne istotne kwestie, takie jak okucia, zabezpieczenia antywłamaniowe, sposoby otwarcia czy szyby najlepiej zapytać w renomowanym salonie okien takim jak Drutex. Na stronie okna-nowogard.pl możemy też skonfigurować okna idealne dla siebie. 

ABC zamawiania okien

Gdy już wiemy, jakie okna chcemy kupić, powinniśmy podać ekspertom wymiary starych okien. To da im możliwość wstępnej wyceny zakupu. Później specjaliści powinni dokładnie zmierzyć okna w naszym domu i podliczyć dokładny koszt. Gdy wpłacimy zaliczkę, musimy odczekać kilka tygodni na realizację zamówienia. Następnie montażyści zamontują okna, a my zapłacimy resztę kwoty.