Czy nawiewniki wychładzają mieszkanie zimą?
Nawiewniki okienne to dobry sposób zapewniający wentylację w domu. Czy ich działanie jest jednak korzystne zimą? Czy nie przepuszczają do pomieszczeń zbyt dużo zimnego powietrza? Zobacz, dlaczego warto montować nawiewniki i jakie są ich rodzaje do wyboru.
Wentylacja domu zimą
Gdy za oknem wieje zimny wiatr, panuje mróz czy pada śnieg, naszą naturalną reakcją jest zapewnianie sobie w domu przyjemnego ciepła: włączamy ogrzewanie, odkręcamy kaloryfery i uszczelniamy okna. Czasami tak bardzo, że ograniczamy tak potrzebną również zimą cyrkulację powietrza.
Efekt? Zaparowane, skroplone szyby, wilgoć w domu, a z czasem nawet… pleśń i grzyby. Brak świeżego powietrza skutkuje także brakiem tlenu (co przekłada się na gorsze samopoczucie domowników i obniżoną koncentrację), jak również rozwojem chorobotwórczych bakterii i wirusów, które przywlekamy z zewnątrz i rozsiewamy dookoła, kaszląc i kichając.
Jak temu zaradzić? Możemy postawić na skuteczne (a więc krótkie i intensywne) wietrzenie pomieszczeń, mikrowentylację (rozszczelnienie okien) lub nawiewniki. Te ostatnie mają naprawdę sporo zalet!
Czym są nawiewniki?
Nawiewniki do okien (zwane też nawietrzakami okiennymi) są urządzeniami o podłużnym kształcie montowanymi zazwyczaj przy górnej części ramy okna. Zapewniają wnętrzu wentylację bez konieczności otwierania przeszklenia.
Dzięki temu, że montuje się je u góry okna, powietrze, które wpuszczają, ogrzewa się zanim dotrze do strefy, gdzie urzędują ludzie. To sprawia, że nie odczuwamy nieprzyjemnego chłodu.
Nawiewniki dzielą się na dwa główne typy:
- Ciśnieniowe – działają na zasadzie różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Nie doprowadzają do wychłodzenia pomieszczeń. Nawiewniki takie działają automatycznie, kontrolując przepływ powietrza. W niektórych modelach tego rodzaju można jedynie delikatnie zmniejszyć przepływ powietrza. Jeśli jednak chcemy mieć większy wpływ na ich pracę, możemy zakupić nawiewniki sterowane ręcznie. Co ciekawe, nawiewniki ciśnieniowe są najchętniej wybierane przez klientów.
- Higrosterowane – otwierają się, gdy jest zbyt wilgotno, a w momencie, gdy warunki są optymalne, zamykają się. Wszystko dzięki czujnikowi wykonanemu z taśmy poliamidowej. Podobnie jak nawiewniki ciśnieniowe działają automatycznie.
Zalety nawiewników
W czym nawiewniki są lepsze niż wietrzenie albo mikrowentylacja? Jeśli działają bez udziału człowieka (większość właśnie tak funkcjonuje), to po prostu nie musimy o nich pamiętać: kontrolują przepływ powietrza, otwierając się i zamykając, kiedy jest to konieczne. Dzięki nim możemy zimą ograniczyć otwieranie okien, nie doprowadzając do wychłodzenia pomieszczeń.
Dodatkowo też nie narażamy się na zwiększone rachunki za ogrzewanie, co ma miejsce przy zbyt lekkomyślnym otwieraniu przeszkleń (masy zimnego powietrza wpadają do domu, a niezakręcone kaloryfery pracują na zwiększonych obrotach).
Nawiewniki są też bezpieczne – gdy działają, nie ma obawy, że ktoś niepożądany dostanie się do domu tak jak to bywa przy uchylonych oknach. Sprawdzają się o każdej porze roku.
Co ważne, nawiewniki można zainstalować w dowolnym momencie. Warto jednak zlecić to zadanie fachowej ekipie.