Czy okna mogą chronić przed smogiem?
Polski Alarm Smogowy opublikował kilka lat temu wyniki badania, z których wynika, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez rok odpowiada wypaleniu… kilku tysięcy papierosów. Smog rujnuje nam zdrowie, a w konsekwencji życie, prowadząc do licznych chorób. Nie każdy wie, że w walce z nim mogą pomóc odpowiednie okna.
Co to jest smog?
Jego nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów: „smoke”, czyli dym, oraz „fog”, czyli mgła. Można się więc domyślić, że jest to zjawisko, w którym naturalne zjawiska pogodowe, takie jak mgła, brak wiatru oraz duża wilgotność, spotykają się z zanieczyszczeniem powietrza spowodowanym przez działalność człowieka. Wspomniane już warunki przyrodnicze sprzyjają osiadaniu szkodliwych związków chemicznych w niższych warstwach atmosfery.
Efekt? Oddychamy wówczas powietrzem pełnym m.in. tlenków siarki, azotu, a także substancjami stałymi (pyłami zawieszonymi i rakotwórczymi). Nie pozostaje to oczywiście bez wpływu na nasze zdrowie.
Czym grozi smog?
Długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza może powodować wiele problemów zdrowotnych i chorób. Wśród nich najczęściej wymienia się:
- kaszel i duszności,
- osłabienie,
- bóle głowy,
- przewlekłe zmęczenie,
- astmę,
- raka płuc, gardła i krtani,
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
- miażdżycę,
- zawał serca,
- chorobę wieńcową,
- udar mózgu.
Jak walczyć ze smogiem?
Walkę ze smogiem możemy podzielić na dwie części: w domu i poza nim. Jeśli chodzi o wychodzenie na dwór, to zaleca się sprawdzać alerty smogowe. Jeśli są alarmujące, lepiej zostać w domu. Co jednak, jeśli musimy wyjść? Wtedy najlepiej założyć specjalną maseczkę z filtrem. Takie maseczki chronią przed wdychaniem szkodliwych cząsteczek.
W domu zaś możemy oczyszczać powietrze za pomocą oczyszczaczy. Usuwają one szkodliwe pyły, jak również kurz, roztocza, pleśń i grzyby fruwające w powietrzu. W walce ze smogiem pomogą nam też odpowiednio dostosowane okna.
Okna chroniące przed smogiem
Zasadniczym pytaniem wiążącym się ze smogiem jest: czy zimą, gdy natężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest największe, powinniśmy wietrzyć dom? Odpowiedź brzmi: tak, ale należy robić to z głową.
Przede wszystkim zanim otworzymy okna, warto zapoznać się z aktualną sytuacją smogową w swoim mieście. Jeśli stężenie pyłów jest wysokie, nie wpuszczajmy zanieczyszczonego powietrza do środka. Jeśli w miarę niskie, przewietrzmy pokoje rano i wieczorem. Takie wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne: okna należy otworzyć na oścież, ale tylko na kilka minut, by nie wychłodzić zbytnio domu.
Pamiętajmy, że brak wietrzenia nie jest skuteczną walką ze smogiem. W domu mamy mnóstwo zanieczyszczeń, w tym roztoczy i alergenów, wymiana powietrza jest więc koniecznością.
Ciekawostką jest, że wiele firm w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów stworzyło okna ze specjalnymi nawiewnikami antysmogowymi. Mogą one działać w zależności od poziomu wilgotności w mieszkaniu (regulują względem tego przepływ powietrza) lub ciśnieniowo (ograniczają przepływ pod wpływem silnego wiatru). Takie nawiewniki są wyposażone w specjalne filtry, które wyłapują z powietrza to, co szkodliwe dla naszego zdrowia: pyły, smog, kurz, grzyby, bakterie czy spaliny. Szacuje się, że ich skuteczność to aż 98%!
Jeśli mamy już okna wyposażone w nawiewniki, możemy dokupić do nich drugi – antysmogowy – i zamontować bez potrzeby wymiany całego okna czy nawiewnika.
Komu poleca się nawiewniki chroniące przed smogiem? Przede wszystkim tym z nas, którzy żyją w miastach i na terenach ze szczególnie zanieczyszczonym powietrzem, jak również osobom starszym, schorowanym, kobietom w ciąży oraz dzieciom.
Na końcu dodajmy, że zakup odpowiednich okien może też wpływać na zmniejszanie stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Chodzi o okna energooszczędne, charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Obniżają one koszty ogrzewania, a długofalowo wpływają na zminimalizowanie emisji szkodliwych związków, które powstają w trakcie produkcji ciepła. Takie okna to korzyści dla portfela i środowiska!