Czy warto kupować tanie okna?
Tanie okna mogą być montowane w różnych pomieszczeniach domu lub po prostu w tych, z których rzadziej korzystamy, na przykład w piwnicy czy garażu. Tylko czy warto to robić? Sprawdzamy, jakie okna są najtańsze i ile kosztują!
Które okna mają najniższą cenę?
Cena okna zależy od wielu jego parametrów, w tym od: kształtu, wielkości, sposobu otwierania, materiału wykonania, tego, na ile jest wytrzymałe i szczelne, a nawet od… koloru.
Do najtańszych okien zaliczamy okna PCV w białym kolorze. Mimo niskiej ceny nie musimy się obawiać, że są mniej bezpieczne w użytkowaniu niż okna drewniane czy aluminiowe, które są od nich droższe – podobnie jak one muszą bowiem spełniać rygorystyczne wytyczne ustanowione przez Unię Europejską, by móc być dopuszczone do obrotu.
Okna PCV wykonuje się z polichlorku winylu. Ten syntetyczny polimer wykazuje odporność na wysokie temperatury, ma dobre parametry termoizolacyjne, a ponadto jest niepalny. Okna wykonane z plastiku są odporne na wilgoć oraz czynniki pogodowe takie jak deszcz, grad, śnieg, mróz czy silny wiatr. Plastik nie wymaga specjalnego traktowania ani konserwacji (takiej jak na przykład drewno).Aby wyczyścić okna PCV, wystarczy przetrzeć ramy miękką ściereczką nasączoną delikatnym detergentem.
Okna plastikowe – co wpływa na ich cenę?
Poza wspomnianymi już parametrami związanymi z wielkością, kształtem, barwą czy sposobem otwierania okna, na jego cenę znacząco wpływa też klasa oznaczająca trwałość. Możemy wybrać spośród klasy A, B i C, gdzie A oznacza największą wytrzymałość, a przy tym najlepszą termoizolacyjność i ochronę przed hałasem z zewnątrz.
Klasa A to też największa sztywność profilu okiennego. Co to oznacza? Okna o niższych klasach mają cieńsze ścianki ram okiennych, co może wpływać na ich łatwiejsze odkształcanie.
Okna o wyższej klasie warto więc montować tam, gdzie spędzamy więcej czasu. Będą nas dobrze izolować od czynników zewnętrznych – nie tylko atmosferycznych, ale tez akustycznych.
Ceny tanich okien
Określenie „tanie okna” jest oczywiście względne, gdyż ich ceny bywają zróżnicowane. Przyjmuje się, że okno standardowe, to znaczy prostokątne o wymiarach 1230×1480 mm i w białym kolorze to koszt rzędu 500-700 zł. Ich cenę podnosi m.in. inny kolor, a także dwustronna okleina ( o ok. 50-250 zł) czy szyba antywłamaniowa (o ok. 100 zł).
Na ostateczny koszt, który przyjdzie nam zapłacić za przeszklenie, wpływa także to, czy wybierzemy model dwu- czy trzyszybowy z wypełnieniem w postaci gazu szlachetnego. Ten drugi jest droższy, ale znacznie popularniejszy i zdecydowanie bardziej polecany. Ma on bowiem dobry współczynnik przenikania ciepła – takie okno po prostu bardziej się opłaca.