Czy warto mieć okno panoramiczne w kuchni?

Kuchnia z oknem panoramicznym jest miejscem nowoczesnym, jasnym i przestronnym. Takie wielkoformatowe przeszklenie ma jednak swoje wady. Przeczytaj, czy warto inwestować w okno panoramiczne do kuchni. 

 

Okno panoramiczne w kuchni? Tak!

Nie bez powodu mawiamy, że kuchnia to serce domu. W niej gotujemy, jemy, spotykamy się, plotkujemy i chcemy miło spędzać czas. Powinna więc być przestrzenią przyjazną, w której czujemy się dobrze i swobodnie. Dobrze też, jeśli jest funkcjonalna. W myśl tej zasady sprzęty kuchenne potrzebne podczas przygotowywania posiłków powinny być zawsze pod ręką. 

Wygodna kuchnia to także takie miejsce, w którym jest jasno i przestrzennie. Aby zapewnić takie właśnie warunki, potrzebne jest nam… okno. Najlepiej duże – szczególnie, jeśli mieszkamy w sąsiedztwie parku, lasu lub ogrodu. Wówczas patrzenie przez okno na zieleń podczas gotowania umili nam ten czas. 

Co więcej, wielkoformatowe przeszklenie pozwala także przygotowywać posiłki przy świetle dziennym, oszczędzając prąd i oczy, które mniej się wówczas męczą. Okno panoramiczne w kuchni to więc po prostu wygoda. W dodatku tego rodzaju przeszklenie wygląda naprawdę efektownie, powiększa optycznie wnętrze i nadaje mu nowoczesnego charakteru. 

To nie jedyna zaleta okna panoramicznego w kuchni. Trzeba też dodać, że tak duże przeszklenie ułatwia wietrzenie pomieszczenia, co podczas gotowania jest nieocenione. 

 

Jakie okno panoramiczne do kuchni?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. W kuchni okna panoramiczne instaluje się zazwyczaj nad blatem (mogą mieć postać okna horyzontalnego, które jest długie, ale wąskie) lub w pobliżu stołu. Możemy jednak umiejscowić je tam, gdzie chcemy, na przykład na całej jednej ścianie lub zamówić je w formie okna narożnego.

Okno panoramiczne może być wykonane z PCV, drewna, aluminium lub być drewniano-aluminiowe. Ważny jest jego sposób otwierania, który warto zawczasu przemyśleć. Do wyboru mamy okno otwierane:

  • uchylnie, 
  • rozwieralnie, 
  • uchylno- rozwieralnie, 
  • przesuwnie,
  • okna typu fix, czyli stałe, nieotwierane.

Okna nieotwierane będą dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy w kuchni znajdują się jeszcze inne przeszklenia. W innym przypadku nie będziemy mogli kuchni przewietrzyć. 

Okno panoramiczne przesuwne świetnie sprawdzi się na przykład nad blatem. Gdy będziemy chcieli je otworzyć, nie będzie trzeba niczego przesuwać ani zdejmować tak jak może to mieć miejsce w przypadku okien rozwieralnych lub uchylno-rozwieralnych. 

 

Minusy okien panoramicznych w kuchni 

Jak wszystko, także okna panoramiczne w kuchni mają swoje wady. Trzeba się na przykład liczyć z tym, że będą wymagały sporo pracy przy myciu ze względu na swoje gabaryty. Zważywszy na to, że przeszklenie będzie znajdować się w kuchni, może się też częściej brudzić.

Istotna jest także stosunkowo wysoka cena okien panoramicznych. Są one duże, więc nie powinno dziwić, że również droższe od swoich odpowiedników o standardowych wymiarach. Pamiętajmy też, że na realizację zamówienia w tym przypadku także przyjdzie nam dłużej poczekać.

Ostatnia kwestia to osłonięcie okna wielkoformatowego. Jeśli do kuchni będą przez nie wpadać promienie słoneczne, wnętrze szybko zacznie się nagrzewać, szczególnie latem. Warto więc wcześniej zakupić zasłony, żaluzje lub rolety do okna panoramicznego

Czy więc warto decydować się na okno panoramiczne w kuchni? Jeśli nie możesz się zdecydować, rozważ wszystkie „za” i „przeciw”. Pamiętaj jednak, że takie przeszklenie to zakup na lata i powinno cieszyć oczy przez długi czas. Może więc warto w nie zainwestować?