Czy warto montować okna skrzynkowe?
Okna skrzynkowe nie pasują wprawdzie do każdego typu budownictwa, jednak jeśli stylizujemy dom na dawne czasy lub posiadamy sięgający poprzedniego wieku dworek lub pałacyk, mogą okazać się idealnym wyborem. Szczególnie, że współcześnie cechują się one o wiele lepszymi niż kiedyś parametrami. Czym się wyróżniają i jakie okna skrzynkowe produkuje się w naszym stuleciu?
Okna skrzynkowe – jak wyglądają?
Są to okna, które charakteryzują się łatwą do rozpoznania budową. Zbudowane są bowiem z trzech elementów:
- ramy okiennej, która przypomina z wyglądu skrzynkę,
- skrzydeł wewnętrznych,
- skrzydeł zewnętrznych.
Pomiędzy skrzydłami okien skrzynkowych jest pusta przestrzeń. W dolnym zewnętrznym ramiaku znajduje się okap chroniący przed działaniem wody opadowej. Skrzydła zaś cechują się tym, że otwierają się albo częściowo na zewnątrz i częściowo do wewnątrz, albo tylko do wewnątrz, przy czym skrzydła wewnętrzne są większe.
Szyby okien skrzynkowych dzielą się na kilka mniejszych, a w niektórych modelach u góry można spotkać lufcik. W efekcie okna skrzynkowe są naprawdę urokliwe i kojarzą się z minioną epoką – nie bez powodu, ponieważ ich lata świetności przypadały na czasy od XIX do połowy XX wieku. Nie oznacza to jednak, że współcześnie nie są produkowane. Wręcz przeciwnie – wciąż jest na nie popyt, chociaż nie są już tak popularne. Te montowane obecnie są ponadto dużo bardziej nowoczesne i wytrzymałe, a kupują je zwykle właściciele dawnych dworków i pałaców, domków na wsi i kamienic, a także budynków stylizowanych na dawne.
Okna skrzynkowe XXI wieku
Okna skrzynkowe sprzed lat, w porównaniu do tych wytwarzanych w naszym stuleciu, były niezbyt szczelne i szybko uciekało przez nie ciepło. Przepuszczały też hałasy z zewnątrz i były niezbyt wytrzymałe. Ich nowoczesna wersja tylko z wyglądu przypomina okna skrzynkowe z XIX czy XX wieku: produkuje się je wyłącznie z wysokiej jakości drewna litego lub warstwowo klejonego, mają nowoczesne okucia, szprosy i klamki, świetnie izolują od czynników zewnętrznych, można je uchylać i rozwierać, są łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji, a nawet mogą występować w wersji antywłamaniowej.
Jeśli zaś chodzi o wspomniany wygląd, to wprawdzie budowa okien skrzynkowych pozostaje niezmiennie trzyczęściowa, to producenci oferują rozmaite ich zdobienia, przeszklenia i odcienie lakierów, a nawet nakładki stylizacyjne, które wyglądają jak rzeźbione dekoracje.
Montować czy… sobie darować?
Jeśli chodzi o użyteczność, to okna skrzynkowe, mimo skojarzeń z dawnymi czasami, nie odstają obecnie od innych typów okien: są podobnie wytrzymałe, solidne i szczelne. Jeśli więc ten rodzaj okien bardzo nam się podoba, a jednocześnie pasuje do budynku, który stawiamy lub remontujemy, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Jedno jest pewne: będą stanowiły niebanalną ozdobę domu!