Czym zasłonić duże okna w domu?
Duże okna znajdują się zwykle przy wyjściu na taras, balkon lub w kuchni. Aby ładnie wyglądały i umożliwiały dozowanie światła dziennego, warto wyposażyć je w dodatki takie jak żaluzje, rolety, firany czy zasłony. Co wybrać, by zasłonić duże okno w domu?
Zasłaniamy duże okna
Trend związany z montowaniem w domu dużych okien od lat święci w Polsce triumfy. W naszym kraju, gdzie przez wiele miesięcy w roku brakuje słońca, lubimy stawiać na rozwiązania zapewniające w domu jak największy dostęp do światła dziennego. Duże okna są na to doskonałym remedium: świetnie doświetlają pomieszczenie, jednocześnie optycznie je powiększając. Wyglądają przy tym nowocześnie i elegancko.
Co jednak zrobić, gdy dzień jest słoneczny, a dom zbytnio się nagrzewa? Lub jeśli chcemy się zasłonić przed tym, co na zewnątrz, na przykład wieczorem? Na pomoc przychodzą wówczas wygodne dodatki: żaluzje, firany, zasłony i rolety. To, co wybierzemy, powinno zależeć nie tylko od naszego gustu, ale też od pomieszczenia, w którym będą się znajdować.
W kuchni postaw na wygodę i praktyczność
Duże okna w domu znajdują się najczęściej w sypialni, salonie lub kuchni. Podczas gdy w dwóch pierwszych pomieszczeniach panuje pełna dowolność wyboru, tak w przypadku kuchni powinniśmy postawić na to, co praktyczne. W końcu bliskość kuchenki, zlewu i jedzenia oznacza zwykle, że wszystko wokół szybko się brudzi. Trzeba zatem wybrać taki rodzaj osłonięcia okna, który nie będzie trudny w czyszczeniu i nie będzie przeszkadzać w trakcie gotowania (tak jak np. powiewające na wietrze długie firany).
Do zasłonięcia dużego okna w kuchni najlepiej sprawdzą się więc zazdroski (to małe firanki zasłaniające dolną część okna), żaluzje lub rolety plisowane, które można zwinąć do góry lub dołu okna.
Czym zasłonić duże okna w pokoju?
Jeśli chodzi o duże okna w pozostałych pomieszczeniach domu, mamy sporo możliwości. Jedną z ciekawszych i nieoczywistych są rolety wolnowiszące materiałowe – mogą mieć aż 4 metry szerokości, nadają się więc do naprawdę dużych przeszkleń. Mogą być zamocowane do sufitu lub ściany bądź zwijać się do kasety u góry okna. Taką roletą możemy sterować za pomocą łańcuszka koralikowego lub – w wersji najnowocześniejszej – pilota.
Rolety wolnowiszące materiałowe można dobrać do swoich preferencji nie tylko pod względem kolorystyki, ale też materiału i jego wykończenia. Mogą być na przykład podgumowane, by całkowicie zabezpieczać wnętrze domu przed słońcem, lub wykonane z tkanin lekkich i półprzeźroczystych, które będą delikatnie przepuszczać światło dzienne.
Ogromną zaletą takich rolet materiałowych jest ich zaimpregnowanie. Sprawia ono, że w fałdach materiału nie zbiera się kurz. To rozwiązanie idealne dla alergików.
Skoro zaczęliśmy opisywanie możliwości zasłonięcia dużego okna od rolet materiałowych wolnowiszących, przejdźmy teraz do rolet wewnętrznych. Możemy je zamówić w rozmaitych kolorach i wzorach tak, by pasowały na konkretne okno – nawet na te wielkogabarytowe. W zależności od typu rolety będzie ona całkowicie zaciemniała pomieszczenie lub przepuszczała nieco światła.
Nowoczesne rolety wewnętrzne pokrywane są powłoką ochronną, która sprawia, że materiał łatwo wyczyścić, a jego kolor nie blaknie. Wśród tych najbardziej polecanych do przysłonięcia dużych okien są rolety rzymskie. Sprawiają one, że wnętrze wygląda stylowo i elegancko. Jednak uwaga: jeśli będą one znajdować się na drzwiach tarasowych lub balkonowych, będziemy musieli podnieść całą roletę przed wyjściem na zewnątrz.
Trzecia opcja to oczywiście żaluzje, które również nadają się do okien wielkogabarytowych. Świetnie prezentują się na nich drewniane o szerokości listewek 25 lub 50 mm. Żaluzje wykonane z drewna mają tę zaletę, że stanowią dobrą izolację ciepła, co przydaje się szczególnie przy dużych przeszkleniach. Okno z takimi żaluzjami wygląda lekko i nowocześnie, a drewno ociepla wnętrze.
Ostatnia możliwość, którą warto opisać, to firany. Nie muszą to być zwykłe firanki jakie pamiętamy sprzed lat.
Przy dużych oknach sprawdzą się na przykład firany marszczone, które marszczy się na tzw. taśmie falowej. Sprawia to, że nawet po otwarciu okna firany nie zmieniają swojego ułożenia. Stanowią przy tym świetną ozdobę okna, która dobrze prezentuje się w zestawieniu m.in. z roletami rzymskimi.
Inną propozycją są panele firanowe, które nadają się do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. To opcja na tyle wyjątkowa, że sama w sobie stanowi dekorację okna. Możemy je zawiesić po bokach przeszklenia, a pośrodku zostawić otwartą przestrzeń. Panele firanowe występują w dowolnych kolorach i wzorach, możemy więc dobrać je idealnie do wystroju wnętrza.