Folia na okno – po co się ją stosuje i jak ją nakleić?
Chcesz zasłonić czymś okno, ale tymczasowo nie planujesz inwestować w rolety? Przeszkadza ci świecące przez szybę słońce, a może pragniesz zatrzymać w domu więcej ciepła? Na wszystkie te problemy jest jedno ciekawe rozwiązanie: folia okienna. Zobacz, dlaczego warto ją kupić.
Czym jest folia okienna?
Zgodnie z nazwą folia okienna to folia, którą nakleja się na okno. Znajduje zastosowanie nie tylko w domach (naklejona na szybę w jadalni, łazience, kuchni czy pokoju dziecięcym), ale też w samochodach (spełniając wówczas rolę przyciemniającą). Co ciekawe, często wykorzystuje się ją również na przeszklenia w drzwiach, by ograniczyć przezierność gabinetów czy sklepów, a także na kabinę prysznicową.
Funkcje folii przyklejanych na okna są różne – najczęściej mają one za zadanie:
- zasłonić wnętrze (brak przezierności),
- stanowić dekorację,
- stanowić ochronę (folia antywłamaniowa),
- chronić przed słońcem,
- zatrzymywać w domu ciepło.
Rodzaje folii na okna są rozmaite – mają one różne wzory i warianty. Przykładowo ciekawym typem folii, która zasłania wnętrze, jest folia na okna lustro weneckie. Z jednej strony takie okno ma normalną widoczność, a z drugiej, niczym lustro, pokazuje tylko odbicie.
Takie folie okienne są zwykle samoprzylepne – łatwo się je nakleja i zdejmuje. Żywotność takiej folii zależy od różnych czynników, ale można przyjąć, że produkt dobrej jakości utrzyma się na szybie 3 lata i dłużej w przypadku naklejenia na zewnątrz lub powyżej 9 lat, jeśli zostanie naklejony wewnątrz pomieszczenia.
Ile kosztuje folia na okno?
Cena folii okiennej nie jest wysoka – za folię dekoracyjną zapłacimy około 10 zł/m2, natomiast za funkcjonalną – 25-30 zł/m2. Jeśli więc chcemy pokryć folią okno o średniej wielkości zapłacimy za całość ok. 40-50 zł.
Warto dodać, że folie samoprzylepne na okna kupuje się w rulonach, na metry bieżące lub cięte na wymiar.
Jak nakleić folię na okno?
Do naklejenia folii na okno możemy zamówić fachowców (zrobią to szybko i sprawnie, a przede wszystkim bez załamań) lub też możemy wykonać całe zadanie samodzielne. Nie jest to trudne, ale wymaga ostrożności i precyzji.
Aby własnoręcznie przykleić folię na okno, należy przede wszystkim najpierw dokładnie umyć przeszklenie. Następnie trzeba zmierzyć szybę i dociąć folię, ale tak, by każda krawędź była krótsza o 2 mm (folia nie może nachodzić na uszczelki).
W dalszej kolejności trzeba rozrobić płyn do montażu z wodą według zaleceń producenta (lub wymieszać litr wody z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń) i rozpylić go na szybie. Teraz wystarczy zdjąć warstwę ochronną z folii, a samą folię przykleić na szybę. Ruchami od środka do krawędzi szyby trzeba na końcu wycisnąć wodę i powietrze spod folii za pomocą gumowej ściągaczki.
O czym trzeba pamiętać, gdy folia jest naklejona?
- Przez pierwsze tygodnie po przyklejeniu folii nie należy jej czyścić.
- Folie okienne można myć dostępnymi detergentami, ale nie wolno trzeć ich materiałami ściernymi, używać myjek wysokociśnieniowych ani pary (spowodowałoby to odklejenie folii).
- Folię trzeba chronić przed zarysowaniem (czyli przed zwierzętami domowymi i zadrapaniem metalowymi przedmiotami).
- Folia naklejana na zewnątrz szyby, jeśli jest narażona na działanie warunków atmosferycznych, z czasem niszczeje i zmienia swój wygląd, chociaż dalej spełnia swoje funkcje. Zwykle w ciągu roku traci 10-20% swoich właściwości.