Gdy chcesz wstawić okno zimą – przydatne informacje
Chcesz wymienić lub wstawić nowe okna w grudniu, styczniu, lutym lub marcu? Jeśli zastanawiasz się, czy to możliwe, przeczytaj nasz poradnik dotyczący montażu okien w miesiącach zimowych.
Wstawianie okna zimą – tak czy nie?
Może się wydawać, że zima to nie najlepsza pora na wymianę okien i lepiej zaczekać z tym do wiosny. Czasem jednak sytuacja jest nagląca i chcemy wstawić przeszklenia jak najszybciej, na przykład w miesiącach zimowych. Może się też tak zdarzyć, że montażu okien wymaga budynek w stanie surowym. Jest to ewentualność o tyle wyjątkowa i różna od wymiany okien w już zamieszkanym domu lub mieszkaniu, że w przypadku budowy domu ważna jest kolejność prac: okna najlepiej wstawiać po wyschnięciu wylewki i tynku, ale przed ocieplaniem budynku. Moment ten może przypaść na okres zimowy. Co wtedy?
Bez obaw, w czasie od grudnia do końca marca możliwe jest wstawianie okien, jednak wiąże się to z dwoma obostrzeniami. Po pierwsze – z pogodą, a drugie – z rodzajem okien, które chcemy montować.
Jaka temperatura pozwala na montaż okien?
Jeśli chcemy wstawić okna, ważna jest temperatura – po prostu nie może być zbyt zimno. Przyjmuje się, że granicą jest -10°C. Poniżej tej temperatury jest już zbyt mroźnie, by przeprowadzać takie prace remontowe.
Dlaczego? Zbyt duże zimno może sprawić, że na przykład okna PCV staną się zbyt kruche, a przez to mogą ulec zniszczeniu w trakcie transportowania lub montowania.
Jest jeszcze druga sprawa – pianka poliuretanowa stosowania przy montażu musi być używana w określonej temperaturze. Większość pianek uszczelniających wymaga temperatur dodatnich. Jeśli chcielibyśmy przeprowadzać prace przy sporym mrozie, wymagałoby to wyszukania i zakupu specjalnej pianki.
Najlepiej więc, by przy wymianie okien zimą temperatura była albo na plusie, albo lekko poniżej zera.
Które okna można zamontować zimą, a których się nie da?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by przy w miarę ciepłej zimowej pogodzie wymieniać okna z PCV lub aluminium. Są one odporne na wilgoć i zimno. Wykwalifikowanej ekipie montaż takich okien zajmie prawdopodobnie kilka godzin.
Inna sytuacja jest wtedy, gdy chcemy wstawić zimą okna drewniane. Niestety, nie wykazują one takiej odporności na wilgoć. Mogą więc wchłaniać wodę z otoczenia, co może prowadzić do wypaczenia ram okiennych. Z ich wymianą lepiej zaczekać do wiosny – w przeciwnym razie okna mogą się zniszczyć jeszcze przed montażem, a my będziemy zmuszeni kupić nowe.