Jak i gdzie kupić tanie okna?
Okna z promocji a może z demontażu? Kupić tanie okna nie jest łatwo, ale mamy do wyboru kilka możliwości, które pomogą zaoszczędzić na przeszkleniach. Gdzie zatem kupić niedrogie okna?
Jak nie przepłacić za okna?
Dobre okna wcale nie muszą być drogie. Firmy produkujące stolarkę okienną oferują często konkurencyjne ceny, a my – klienci – możemy przebierać w ich ofertach.
Jak zatem kupić tanio okna? Oto nasze propozycje.
- Korzystaj z promocji i rabatów. Każdy salon stolarki okiennej może zaproponować nam inną obniżkę cen. Czasem jako gratis dodawane jest na przykład dodatkowe wyposażenie (okucia antywłamaniowe, hartowane szyby itp.). Największych upustów możemy się spodziewać przy zakupie większej ilości okien.
- Kup okna poza sezonem. To się zwykle opłaca, ponieważ w okresie od końca listopada do lutego wiele firm kusi klientów niższymi cenami.
- Porównuj oferty. To ważne, ponieważ każda firma dysponuje swoim cennikiem. Dobrze jest skorzystać z wygodnych narzędzi internetowych, np. okna-konfigurator. Pozwalają one oszacować cenę konkretnego okna wraz z całym wyposażeniem u danego sprzedawcy.
- Wybierz okna plastikowe. Najtańsze okna to te wykonane z PCV w kolorze białym. Wykonuje się je z polichlorku winylu (który jest odporny na wysokie temperatury i ma dobre właściwości termoizolacyjne). Jeśli chcemy zaoszczędzić na oknach, za plastikowe zapłacimy stosunkowo najmniej, jednak ostateczna cena będzie zależeć m.in. od wyposażenia, wielkości, sposobu otwierania oraz parametrów.
- Zamów okna wraz z montażem. To sprawi, że zapłacimy niższą stawkę VAT – 8% zamiast 23% w przypadku zakupu okien w jednej firmie, a wykupieniu usługi montażu w innej. Poza tym montaż powinno się powierzyć fachowcom, ponieważ to w dużej mierze od niego zależy, czy nasze okna będą szczelne i czy będą odpowiednio działać. Dodatkowa kwestia to możliwość otrzymania gwarancji na okna w przypadku zakupu przeszkleń z montażem. Dzięki niej można reklamować ewentualne usterki. Bez gwarancji może się okazać, że po źle przeprowadzonym montażu przyjdzie nam wydać o wiele więcej pieniędzy na ich naprawę lub wymianę.
- Kup okna z demontażu. Zakupione od rzetelnej firmy okna używane są tańsze, a przy tym dobrej jakości. To dobry sposób na to, by mądrze oszczędzić na oknach.
- Postaw na renomowany salon sprzedaży okien. Przy zakupie okien dobrze jest postawić na solidne przeszklenia zamawiane w sprawdzonej firmie, takiej jak Drutex. Eksperci z takiego salonu doradzą nam przy wyborze, fachowo zamontują okna i w razie problemów pomogą naprawić usterki na gwarancji bez dodatkowych opłat.
Aby nie stracić na oknach, warto jeszcze pamiętać o jednym. Jeśli kupujemy okna do nowopowstającego budynku, zamówmy je w odpowiednim momencie, tzn. tak, by na montaż dotarły na początku prac wykończeniowych. W ten sposób nie będziemy musieli ich przechowywać – niezamontowane okna mogą bowiem paść łupem złodziei.
Cena okna to nie wszystko – ważna jest jakość!
Nie bez powodu mówi się, że chytry dwa razy traci. Pamiętajmy, że okna to zakup na wiele lat. Lepiej więc nie iść na kompromisy i postawić na przeszklenia solidne i wytrzymałe. Słabe okna będą wymagały częstych napraw, a nawet wymiany. W rezultacie więc nie oszczędzimy na nich, a zapłacimy za stolarkę okienną więcej niż byśmy chcieli.
Na co więc zwracać uwagę przy zakupie okien? Na jakość. Okna muszą mieć dobrą izolację cieplną i akustyczną, być szczelne, mieć dobre uszczelki i solidne okucia. Tylko takie przeszklenia będą nam dobrze służyły.