Jak się pozbyć pleśni na oknie?

Okno to miejsce, które jest szczególnie narażone na pleśń. Jak ją rozpoznać i usunąć? Wiele zależy od tego, gdzie się pojawiła i z czego wykonane jest nasze okno. 

Co to jest pleśń?

Pleśnią zwiemy potocznie grzyby strzępkowe – rozpoznamy je po nitkowatych strzępkach (stąd ich nazwa) oraz kolorowym nalocie, który zwykle jest zielony, szary, biały lub czarny. Ich zarodniki unoszą się w powietrzu i osiadają w różnych miejscach. Jeśli trafią na podatny grunt – wilgoć i ciepło – rozwija się z nich grzybnia.

W domach pleśń rozwija się najczęściej w kuchni, łazience i piwnicy. Możemy zauważyć ją na produktach spożywczych, ścianach, sufitach, w pobliżu wanny, w zmywarce do naczyń, okolicy kuchennego blatu, a także w pobliżu okien. Przyjmuje wtedy wygląd nieestetycznych, zwykle ciemnych plam o nieprzyjemnym, zatęchłym zapachu. 

 

Co sprzyja powstawaniu pleśni?

Aby się rozwijać, pleśń musi natrafić na sprzyjające dla siebie warunki. Należą do nich:

  • nadmierna wilgotność powietrza (związana ze złą wentylacją i niedogrzaniem),
  • brak przewiewu oraz ciepło.

W powstawaniu pleśni w domu sporą rolę odgrywają okna. Mogą przyczyniać się do jej gromadzenia, jeśli są zbyt szczelne – wówczas pomieszczenia nie są odpowiednio wentylowane

Wykwity mogą też rozrastać się przez to, że do środka domu z zewnątrz dostaje się woda. Jak? Przez nieszczelne okna lub dach, nasiąkanie murów, dziurawą rynnę, a także rozmaite wady konstrukcyjne budynku. 

Uznaje się, że właściwa wilgotność w domu powinna wynosić 40-60%. Jeśli jest zbyt duża, możemy spodziewać się pleśni i roztoczy. 

Niestety, pleśń to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny.

 

Dlaczego pleśń jest groźna?

Pleśń to nie tylko plama na oknie czy ścianie – jej zarodniki fruwają w powietrzu, a ich wdychanie jest dla nas bardzo niebezpieczne. Długotrwały kontakt z tymi grzybami może skutkować m.in.:

  • osłabieniem odporności,
  • ciągłym zmęczeniem,
  • zapaleniem spojówek,
  • bólami stawów,
  • chorobami układu oddechowego,
  • przeziębieniem i grypą,
  • katarem,
  • chorobami nowotworowymi.

To przede wszystkim z tego powodu z pleśnią w domu należy walczyć – i to jak najszybciej. 

 

Co robić, gdy znajdziemy w domu pleśń?

Przede wszystkim najpierw musimy zlokalizować jej źródło. Nie wystarczy tylko usunąć ciemne plamy – jeśli nie dotrzemy do tego, skąd się wzięła, i nie zdusimy jej w zarodku, pleśń szybko powróci. Jeśli więc problemem jest przeciekający dach, trzeba go najpierw naprawić. Jeśli zbyt szczelne okna, dobrze jest zadbać o właściwą wentylację. 

 

Jak usunąć pleśń z okna?

Jeśli chodzi o okna, pleśń rozwija się zazwyczaj na ramach, uszczelkach i ścianach w pobliżu przeszkleń. Aby ją usunąć, najlepiej jest zakupić w sklepie specjalny środek grzybobójczy. Możemy też skorzystać z domowych sposobów – są nieco mniej skuteczne, ale bezpieczniejsze dla zdrowia. Należą do nich: ocet, olejek herbaciany, boraks i sól.

Usuwanie pleśni z okna zależy od materiału, z którego zostało ono wykonane. Jeśli wykwity znajdują się na oknie plastikowym, zwykle łatwo dają się usunąć wspomnianymi wcześniej środkami. W przypadku okien drewnianych jest nieco trudniej – konieczne może się okazać szlifowanie i lakierowanie ram i ościeżnic. 

Pleśń na okiennym silikonie oznacza jedno – należy wymienić silikon. Jeśli zaś wykwity pokrywają ścianę w pobliżu okna, zaleca się wyszorować ją szczotką o sztywnym włosiu i umyć wodą. W najgorszym przypadku trzeba będzie zeskrobać cały tynk, jeśli szorowanie nie pomaga. 

Pamiętajmy, że używanie preparatów grzybobójczych wymaga zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa. Należy założyć odpowiednie ubranie ochronne, a po zakończeniu pracy w danym pomieszczeniu nie powinno się przebywać przez co najmniej kilkanaście godzin. 

Jeśli nie możemy sobie poradzić z pleśnią samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy fachowców. Dobiorą oni odpowiednie środki, które zwalczą wykwity, a do tego zlokalizują ich źródło, by problem nie powracał.