Jak zabezpieczyć szyby przed włamaniem?

Chcesz zamontować w domu mocne, wytrzymałe szyby, które stanowią poważne wyzwanie dla złodziei? Polecamy szyby antywłamaniowe. Są wprawdzie droższe od zwykłych, ale mogą sprawić, że będziemy spać spokojnie i bez obaw, że padniemy ofiarą włamywaczy – oczywiście jeśli połączymy tę metodę z innymi, na przykład z mocnymi okuciami okiennymi. Poza szybami antywłamaniowymi możemy też kupić inne zabezpieczenia: montowane w szybach czujki oraz pętlę alarmową. Jak działają? Zacznijmy od podstaw.

 

Szyby antywłamaniowe – bezpieczeństwo pod kontrolą

Szyby antywłamaniowe to takie szyby, które nie tyle zabezpieczają przed włamaniem, ile znacząco opóźniają ten proces. Składają się z kilku warstw folii PVB.

To, jak trudno będzie włamywaczom dostać się do środka przez taką szybę, zależy od jej klasy. Wyróżniamy ich osiem: P1A, P2A, P3A, P4A, P5A, P6B, P7B i P8B. Te pierwsze są najsłabsze (P1A chroni przed kradzieżą bez przygotowania i montuje się je zwykle w mieszkaniach, szkołach i biurach) zaś ostatnie – najbardziej wytrzymałe (P8B zastępuje okratowanie wykonane z prętów stalowych o średnicach do Ø16 i stosuje się je w obiektach z towarami o dużej wartości, zakładach jubilerskich i bankach). W zależności od klasy szyby antywłamaniowe wytrzymują ataki ręczne z zastosowaniem m.in. kamieni, siekiery czy młota.

Szyby antywłamaniowe mogą być montowane zamiast krat w oknach i rolet. Są niewidoczne, a tym samym stanowią element zaskoczenia dla niczego niespodziewających się złodziei, którzy czasie włamania zwykle myślą, że będą mieli do czynienia ze zwykłym oknem.

Co ciekawe, szyby klas P3 i P4 najczęściej montowane w domach jednorodzinnych mogą nawet spowodować, że ubezpieczyciel obniży składkę ubezpieczeniową nawet o 5-10%. To wyraźnie pokazuje, że szyby antywłamaniowe naprawdę działają!

Warto dodać, że szyby antywłamaniowe to nie to samo, co szyby bezpieczne. Te drugie mają za zadanie w momencie stłuczenia nie rozpaść się na drobne kawałki o ostrych brzegach, jednakże nie chronią przed złodziejami czy wandalami. Zakłada się je raczej z myślą o bezpieczeństwie domowników, na przykład dzieci, by nie pokaleczyły się rozbitym szkłem.

 

A może inne zabezpieczenie szyb?

Nie każdy wie, że szyby można zabezpieczyć też w inny sposób, na przykład:

  1. Stosując szyby z pętlą alarmową. Są one zbudowane ze szkła hartowanego, które, po zniszczeniu, pęka na drobne, nieostre kawałki. To powoduje przerwanie obwodu elektrycznego pętli alarmowej, która jest naniesiona na szybę – włącza się alarm sygnalizujący, że ktoś próbuje wedrzeć się do środka budynku.
  2. Montując czujki, które reagują na stłuczenie szyby. Mogą one reagować na hałas spowodowany stłuczeniem szyby lub na drgania, które powstają przy jej wybiciu.

Jeśli chcemy zabezpieczyć dom przed włamaniem, najlepiej postawić na kombinację kilku metod. Wśród nich ważne są szyby antywłamaniowe, które znajdują zastosowanie zarówno w domach wolnostojących, jak i mieszkaniach na parterze oraz wielu innych budynkach: biurach, sklepach, szkołach, muzeach czy bankach.