Jak zadbać o okna po montażu?
Dopiero co zamontowane okna są zwykle oklejone folią zabezpieczającą, mogą też być brudne. Co z nimi zrobić, by ich nie uszkodzić? Kiedy najlepiej zdjąć folię i jak wyczyścić nowe przeszklenia?
Co zrobić z oknami tuż po ich montażu?
Odpowiednia konserwacja okien po montażu wpłynie na przedłużenie ich żywotności i lepszy wygląd. Zafoliowane i/lub zabrudzone po remoncie okna należy bowiem odpowiednio wyczyścić – tak, by ich nie uszkodzić. Jak to zrobić?
Folia na oknach – czy należy ją od razu usunąć?
Folia, którą pokryte są nowe okna, zabezpiecza je przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Z tego powodu nie zdejmuje się jej w trakcie transportu ani montażu. Co jednak zrobić z nią, gdy fachowcy już wstawią przeszklenia, a remont w domu dobiegł końca: zdjąć czy zostawić, by nadal osłaniała profile?
Wielu z nas wychodzi z założenia, że skoro to folia ochronna, to niech chroni… jak najdłużej. To błąd. Folię ochronną powinniśmy zdjąć z okien w ciągu trzech miesięcy od zakupu przeszkleń, jeśli ich montaż nie był wykonywany od razu, lub w ciągu miesiąca, jeśli montowane były od ręki. Dlatego jeśli najpierw montujemy okna, a potem jeszcze czeka nas remont elewacji, najlepiej pozbyć się folii i zabezpieczyć okna na nowo.
Dlaczego to takie ważne? Folia pozostawiona na oknach zbyt długo może sprawić sporo problemów. Szczególnie szybko warto zdjąć ją latem, ponieważ może z czasem skruszeć na słońcu. A wtedy nie dość, że jej usunięcie będzie bardzo trudne, to jeszcze może pozostawić na nowych profilach nieładny nalot. Zdarza się, że pozostawiona zbyt długo folia bywa z okna zdrapywana, a stąd tylko krok do zarysowania ramy…
Jak pozbyć się folii z okna?
Jeśli nie będziemy z tą czynnością zbyt długo zwlekać, folia łatwo zejdzie z okien. Wystarczy odklejać ją powoli pod niewielkim kątem.
Pozostałości kleju po folii możemy wyczyścić za pomocą wody i płynu do mycia naczyń – wystarczy potrzeć takie miejsce nasączoną miękką ściereczką. Jeśli się nie uda zmyć kleju, możemy ewentualnie spróbować zastosować rozpuszczalnik ekstrakcyjny. Zdecydowanie nie wolno okna drapać ani szorować twardymi szczotkami lub zmywakami!
Jak umyć okno po zakończeniu prac remontowo-budowlanych?
Koniec remontu? No to czeka nas czyszczenie. Jeśli na oknach podczas prac remontowych czy budowlanych wciąż była folia, zwykle wystarczy ją po prostu usunąć. Może się jednak zdarzyć, że – szczególnie jeśli okna zabezpieczaliśmy samodzielnie – gdzieś chlapnęła na nie pianka montażowa, farba lub zaprawa murarska. Co wtedy?
Jeśli mamy okna PCV, to do ich usunięcia poleca się użyć chemiczne środki czyszczące i polerujące. Do zmycia farby możemy zastosować zmywacz z acetonem albo rozpuszczalnikiem. Najlepiej, jeśli środki te mają właściwości antystatyczne – nie będą przyciągać kurzu.
Do okien drewnianych możemy wykorzystać watę lub wełnę stalową. Do aluminiowych zaś – naftę lub środki przeznaczone do profili aluminiowych.
Pamiętajmy też o umyciu szyb. Zazwyczaj pokryte są one kurzem i różnymi drobinkami pochodzącymi z prac remontowo-budowlanych. Warto je najpierw przetrzeć ciepłą wodą za pomocą miękkiej szmatki, a następnie umyć płynem do szyb. Do umycia tafli sprawdzą się też ocet oraz soda.
Poza myciem niezwykle istotna jest też właściwa konserwacja okien. Aby okna długo nam służyły, należy ją regularnie przeprowadzać.