Jakie decyzje należy podjąć przed zakupem okna?

Zdecydowałeś się na remont mieszkania i chcesz wymienić okna? A może budujesz nowy dom i pragniesz kupić do niego przeszklenia? Stojąc przed decyzją kupna nowych okien będziesz musiał podjąć różne decyzje. Jakie? Podpowiadamy.

 

Jaka ościeżnica?

Podstawą kupowania okna jest wybór tego, co jest najbardziej widoczne, czyli ościeżnicy. Jest to inaczej mówiąc rama, w której osadzone jest okno. Produkuje się je z różnych materiałów, głównie drewna, aluminium i PCV. To, z czego jest wykonana, w dużej mierze wpływa na jej cenę, koszty utrzymania, to jak izoluje od warunków zewnętrznych oraz jak bardzo jest wytrzymała.

Materiał wykonania to nie jedyny wybór, który przyjdzie nam podjąć w przypadku ościeżnicy. Ważne jest także, czy zdecydujemy się na wersję stałą, która cechuje się szerokością dopasowaną do standardowej grubości ścian, czy regulowaną, czyli dostosowaną do konkretnych wymiarów.

Dla klientów niezwykle ważne przy doborze ramy okiennej jest też jej kolor. To oczywiste – chcemy, by pasowała do wystroju wnętrza. Co jednak, gdy inna barwa pasuje do mieszkania, a inna do elewacji? Producenci okien mają na to rozwiązanie: okna dwukolorowe, czyli bicolor. Mogą mieć inny odcień na zewnątrz, a inny wewnątrz domu!

 

Która szyba?

Tutaj decyzja opiera się głównie na tym, czy chcemy ją ulepszyć. Możemy zdecydować się bowiem na przykład na szybę hartowaną, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością na wysokie temperatury i uderzenia, antywłamaniową, która może znacząco podnieść nasze bezpieczeństwo w domu, niskoemisyjną, która zwiększa właściwości termoizolacyjne okna, lub taką, która chroni przed promieniami słonecznymi.

 

Jaki sposób otwierania okna?

Okna mogą otwierać się na różne sposoby: rozwierać, uchylać, przesuwać lub mieć funkcję rozwierania i uchylania. To, co wybierzemy, powinno zależeć głównie od tego, gdzie okno się znajduje i jakie ma gabaryty. Do tych największych, ważących nawet kilkaset kilogramów, które zazwyczaj montujemy przy wyjściu na taras, świetnie nadają się systemy przesuwne HST lub PSK. Osadzone na szynach przeszklenia suną po nich lekko i nie wymagają użycia siły do otwarcia. Do malutkich zaś, które zwykle znaleźć można w piwnicach, wystarcza zazwyczaj opcja uchylania.

 

Jakie okucia?

Mechaniczne serce okna, czyli okucia, to wszelkie drobne elementy (wraz z klamką), które pozwalają na otwieranie i zamykanie okna. To od nich zależy wiele jego parametrów, w tym szczelność, wytrzymałość, mikrowentylacja. Możemy się też zdecydować na okucia o funkcji antywłamaniowej, które zabezpieczają okno przed wyważeniem przez złodziei i wandali.

Jak widać przy zakupie okna należy podjąć szereg decyzji, od których będzie zależało to, czy okno będzie nam z powodzeniem służyło przez lata. Ważny jest też oczywiście sam montaż okna – warto zlecić go fachowcom z renomowanych firm, na przykład marki Drutex.