Jakie okna będą najlepsze dla osób niepełnosprawnych?
Jeśli budujemy dom, w którym ma mieszkać osoba niepełnosprawna, zwykle montujemy w nim poręcze, podjazd czy rozmaite udogodnienia sprawiające, że osoba poruszająca się na wózku będzie jak najbardziej samodzielna. Powinniśmy także dostosować do jej potrzeba stolarkę okienną. Jak to zrobić?
Najważniejsza jest wysokość
Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim znajduje się w pozycji siedzącej, przez co nie dosięga wszędzie tam, gdzie bez problemu sięgnie ktoś, kto stoi na dwóch nogach. Aby więc mogła własnoręcznie otwierać i zamykać okna, a także bez przeszkód przez nie wyglądać, powinny być one zamontowane na wysokości 80-85 cm od poziomu podłogi.
Najlepiej wybierać przy tym okna bez szprosów i żadnych poprzeczek, gdyż mogłyby one znajdować się akurat na linii wzroku osoby niepełnosprawnej.
Otwieranie bez przeszkód
Okna szczególnie wygodne dla niepełnosprawnych to okna przesuwne, obrotowe i uchylne. Te ostatnie powinny dać się otworzyć z wysokości 80-120 cm. Okna przesuwne zaś mają tę zaletę, że ich otwarcie zwykle nie wymaga użycia zbyt dużej siły. Szczególnie, jeśli są sterowane mechanizmem korbowym. Można je także zablokować w dowolnym miejscu.
Nie tylko sposób otwierania jest ważny, ale też okucia. Wygodnym wyborem jest okno z możliwością przeniesienia klamki z góry do jego dolnej części. Gdy osoba niepełnosprawna przekręca taką klamkę, okucia same wypychają skrzydło i otwierają je sprawiając, że cały proces jest o wiele łatwiejszy.
Jeśli już jesteśmy przy klamkach, to warto wiedzieć, że można zamówić taką z dłuższym uchwytem (w postaci dźwigni). Będzie ona znacznie wygodniejsza niż krótsza w formie gałki lub zwykłej klamki dla osoby, która chce otworzyć czy zamknąć okno z pozycji siedzącej.
Nie zapomnij o parapecie
Szeroki wystający parapet ogranicza możliwość dosięgnięcia do klamki przez osobę niepełnosprawną. Najlepiej więc zamontować wąski, mierzący co najwyżej 5 cm. Powinien się on znajdować maksymalnie 85 cm nad poziomem podłogi.
Co z progiem?
Wysoki próg to zmora nie tylko rodzin z małymi dziećmi czy seniorów, ale przede wszystkim niepełnosprawnych. Stanowi wyraźną przeszkodę do pokonania szczególnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie musi tak być.
Drzwi tarasowe czy balkonowe – dla wygody domowników – mogą być pozbawione progu. Mówimy tutaj o drzwiach przesuwnych HIST, które dodatkowo nie wymagają też wkładania siły w ich otwarcie. Ich dodatkową zaletą jest to, że można je naprawdę szeroko otworzyć, a duże przeszklenia, z których są zwykle zbudowane, umożliwiają wygodne wyglądanie na zewnątrz także osobom siedzącym na wózku.
Jeśli w klamce zamontujemy kluczyk, osoba niepełnosprawna może przez takie drzwi tarasowe (o ile taras znajduje się na poziomie zerowym) wchodzić do domu i z niego wychodzić. Wówczas ewentualnie nie musimy już montować podjazdu do drzwi wejściowych.
Automatyka w służbie domowników
Na koniec warto wspomnieć, że najnowocześniejsze rozwiązania związane są ze sterowaniem oknami za pomocą pilota lub aplikacją mobilną. Tym sposobem osoby niepełnosprawne mogą zdalnie poruszać skrzydłami okien bez ich dosięgania, nawet jeśli nie podnoszą się z łóżka.