Mity na temat dużych okien – poznaj prawdę o przeszkleniach wielkoformatowych!
Marzy ci się w domu duże okno, ale obawiasz się, że będzie przez nie uciekać ciepło, a jego czyszczenie okaże się ponad twoje siły? Bez obaw, słaba termoizolacyjność czy trudne mycie wielkoformatowych przeszkleń to tylko część mitów, które krążą na ich temat. Obalmy je raz na zawsze!
Mit: duże okna nie trzymają ciepła
Duże okna to przeszklenia o naprawdę sporych wymiarach: mogą mieć kilka metrów długości i sięgać nawet od podłogi do sufitu. Maksymalne rozmiary okien wielkoformatowych zależą od ich konstrukcji, a od tego z kolei zależy ich cena.
Wbrew powszechnej opinii duże okno nie musi oznaczać, że przeszklenie będzie powodować uciekanie ciepła z domu. Takie wielkogabarytowe okno bowiem składa się głównie z szyby, a ta ma przecież lepszy współczynnik przenikania ciepła niż materiał ram.
Dodatkowo współczesne okna produkowane są z zastosowaniem nowoczesnych technologii, które sprawiają, że przeszklenia mają naprawdę świetne parametry termoizolacyjności. Ważne jest też, by stosować w nich dwu- lub trzykomorowe pakiety szyb, które zapewnią niski współczynnik przenikania ciepła.
W efekcie okno o dużych wymiarach może zabezpieczać dom przed wychłodzeniem zimą i przed nadmiernym nagrzewaniem latem. Ta druga kwestia też jest niezwykle istotna: przy dużej szybie, przez które wpadają do środka promienie słoneczne, często czuć gorąco. Dodatkowym sprzymierzeńcem w walce z upałem w domu będą też zamontowane na oknie rolety bądź żaluzje.
Przy planowaniu montażu dużych okien warto również wziąć pod uwagę strony świata – najlepiej unikać wstawiania ich od bardzo nasłonecznionej strony zachodniej i południowo-zachodniej.
Mit: duże okna to zwiększone ryzyko włamania
Prawdą jest, że złodzieje najczęściej dostają się do domu przez okna, jednak zazwyczaj przez te małe, które łatwiej jest wyważyć. Duże przeszklenia są ciężkie i trudniejsze do sforsowania.
Natomiast by dodatkowo zabezpieczyć okno, dobrym pomysłem jest zastosowanie w nim pakietów antywłamaniowych i innych zabezpieczeń (klamki z kluczykiem, okucia, szyby antywłamaniowe, grzybki antywyważeniowe). Taka ochrona na pewno zminimalizuje każdą próbę włamania!
Mit: duże okna oznaczają hałas w domu
Niekoniecznie! To, czy okno będzie dźwiękoszczelne, zależy od tego, jak wysoki ma współczynnik Rw. Oznacza on stopień tłumienia hałasu. Elementem wyciszającym są również dźwiękoszczelne szyby o grubszym pakiecie szybowym.
Jeśli więc mieszkamy w głośnej okolicy, w otoczeniu ruchliwych ulic, blisko lotniska czy innego źródła hałasu, nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć w domu duże okna.
Mit: duże okna trudno się myje
Duże okno znajdujące się na parterze nie powinno nastręczać żadnych trudności w czyszczeniu – wystarczy użyć drabiny. W przypadku przeszkleń wielkoformatowych na wyższych piętrach możemy natomiast zastosować szyby samoczyszczące. Ich działanie polega na tym, że zabrudzenia organiczne są na nich rozkładane poprzez promieniowanie słoneczne. W efekcie okno można umyć na przykład raz na rok – to w zupełności wystarczy.
Jak widać, duże okna w domu mogą być i dźwiękoszczelne, i ciepłe, i antywłamaniowe. Są wygodne w użytkowaniu, funkcjonalne i piękne: nie tylko sprawiają, że budynek wygląda nowocześnie, ale przede wszystkim zapewniają dużo światła dziennego w środku i dają naprawdę piękny widok na okolicę.
Aby skonfigurować okno idealne dla siebie, warto skorzystać z narzędzia okna-konfigurator. Daje ono możliwość doboru wybranych przez nas parametrów i poznania wstępnej ceny okna bez wychodzenia z domu.