Nawiewniki w oknach – czy są obowiązkowe?

Nawiewniki to jeden z popularniejszych rodzajów wentylacji domu. Ich działanie opiera się zazwyczaj na różnicy ciśnień lub zależy od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Sprawdź, czy trzeba mieć w domu zamontowane nawiewniki.

 

Czym są nawiewniki?

Nawiewniki to nieduże urządzenia montowane w górnej części okna. Zwie się je również napowietrzakami lub nawietrzakami. Zwykle działają automatycznie, nie wymagają zasilania. Ich zadaniem jest zapewnienie przepływu świeżego powietrza z zewnątrz do wewnątrz pomieszczeń w domu. Usuwają przy tym z niego różne szkodliwe związki i gazy, jak również dwutlenek węgla. 

Nawiewniki wentylacyjne występują w trzech głównych rodzajach:

  1. Nawiewniki higrosterowane – dzięki taśmie poliamidowej urządzenie pracuje w zależności od poziomu wilgotności powietrza w domu (gdy pary wodnej jest za dużo, otwiera się, umożliwiając wymianę powietrza). Ten rodzaj nawiewników działa automatycznie. 
  2. Nawiewniki ciśnieniowe – jak sama nazwa wskazuje działają na zasadzie różnicy ciśnień. Podobnie jak  higrosterowane funkcjonują automatycznie, chociaż wyposażone są też w ręczną blokadę.
  3. Nawiewniki ręczne – można je samodzielnie obsługiwać, decydując, ile powietrza wpadnie do domu. Zazwyczaj montuje się je w pomieszczeniach mieszkalnych z urządzeniami gazowymi takimi jak termy i piece. 

Wiemy już, co to są nawiewniki i do czego służą. Warto teraz wspomnieć, że każdy dom musi posiadać system wentylacyjny. Wymiana powietrza w pomieszczeniach jest regulowana przez polskie prawo, jednak jego przestrzeganie to konieczność, jeśli chcemy normalnie żyć. 

Każdy z nas bowiem potrzebuje dostępu do świeżego powietrza – bez tego nie będziemy mogli funkcjonować. Gdy go brakuje, stajemy się ospali, zmęczeni, bolą nas głowy, źle śpimy i częściej chorujemy. 

„Choruje” także nasz dom: skrapla się w nim para wodna, okna parują, na ścianach mogą pojawiać się grzyby i pleśnie. Nadmiar wilgoci może nawet powodować pęcznienie drewnianych mebli oraz innych elementów w domu, jak również nieprzyjemny zapach.

 

Czy musimy mieć w domu nawiewniki?

Nie, oczywiście, że nie musimy, jednak jeśli ich nie mamy, to dom powinien być wentylowany w inny sposób. Warunkuje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, z którego wynika, że w każdym pomieszczeniu użytkowym powinna działać sprawna wentylacja

Najczęściej spotykane rodzaje wentylacji to:

  • wentylacja naturalna (grawitacyjna),
  • wentylacja mechaniczna wywiewna (czyli nawiewniki),
  • wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna (obowiązkowo z odzyskiem ciepła).

 

Jaki przepływ powietrza w domu jest wymagany?

Jeśli chcemy wiedzieć, jakie są minimalne przepływy powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, informuje nas o tym PN-83/B-03430/Az3:2000l Polskiej Normy. Zgodnie z nią strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym „jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych” i wynosi:

  • „w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową: 70 m³/h
  • w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną: 30 m³/h w mieszkaniu do 3 osób; 50 m³/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób
  • w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną: 50 m³/h
  • w łazience (z WC lub bez): 50 m³/h
  • w wydzielonym WC: 30 m³/h
  • w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym: 15 m³/h
  • w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną: 70 m³/h
  • dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego: 30 m³/h”.

Nawiewniki w oknach nie są więc obowiązkowe. Możemy je zastąpić chociażby sprawną regulacją okien. Jeśli jednak chcemy je zamontować, warto wiedzieć, że można to zrobić w już istniejących oknach w domu – nie potrzeba wymieniać ich na nowe.