Okna aluminiowe anodowane czy malowanie proszkowo – co jest lepsze?

Modern house architecture design work

Okna aluminiowe są pokrywane warstwą ochronną, która zabezpiecza je przed korozją, ale też upiększa. Przeszklenia mogą więc zostać pomalowane proszkowo lub być poddane procesowi anodowania. Na czym polegają obie te czynności i która z nich jest lepsza? 

 

Czy okno aluminiowe może korodować?

Jeśli wybierasz okna do domu, pod względem materiału masz kilka możliwości: możesz zamówić okna plastikowe, drewniane, aluminiowe lub będące połączeniem drewna i aluminium. Każde z nich ma swoje zalety i wady. Przez lata w Polsce masowo stosowano okna drewniane, z czasem jednak popularność zdobyły te wykonane z PCV. Współcześnie coraz więcej z nas decyduje się na okna aluminiowe. Nic dziwnego.

Okna aluminiowe są odporne na warunki atmosferyczne, sztywne i trwałe, a przy tym stosunkowo lekkie i niewymagające pod kątem konserwacji (wystarczy je co jakiś czas przetrzeć wilgotną szmatką z detergentem). Niestety, nieprawdą jest jednak jakoby nie korodowały – profile okienne wykonane z aluminium mogą zardzewieć, chociaż dzieje się to rzadko.

W przypadku okien aluminiowych korozja może sięgnąć jedynie na głębokość około 2,5-4 nm. Będzie postępować jednak w sprzyjających warunkach, czyli w środowisko silnie kwasowym lub zasadowym, na przykład jeśli:

  • profile mają kontakt z solą, na przykład na terenach nadmorskich,
  • profile mają kontakt z siarką zawartą w bardzo zanieczyszczonym powietrzu.

Aby zapobiec korozji, aluminiowe elementy stolarki okiennej pokrywa się specjalnymi powłokami wykonanymi przy użyciu lakierów proszkowych bądź procesu zwanego anodowaniem. Czym się różnią i który z nich jest lepszy?

 

Okna aluminiowe lakierowane proszkowo

Okna aluminiowe mogą zostać pomalowane proszkowo – na ich powierzchnię nanosi się lakier bądź farbę. To ostatni etap obróbki profili. Czynność ta stanowi z jednej strony dekorację (rama może mieć określony kolor i strukturę, a także połysk), z drugiej zaś – jest to powłoka ochronna odporna na korozję, uszkodzenia mechaniczne, różne chemikalia oraz temperaturę do 100°C.

Niestety, malowanie okna aluminiowego proszkowo nie zapewnia tak dobrej ochrony jak anodowanie. Dlaczego? Wiąże się bowiem jedynie z powierzchownym naniesieniem farby, która w dodatku może odpryskiwać. 

 

Anodowanie okien aluminiowych

Procesem dającym dużo większą ochronę profili jest anodowanie okien aluminiowych. Polega ona na pokryciu powierzchni profili cienką warstwą tlenku. Taka anodowa powłoka:

  • chroni przed promieniowaniem UV (kolor nie blaknie),
  • chroni przed uszkodzeniami,
  • chroni przed oddziaływaniem środowiska, w tym wodą morską czy kwaśnymi deszczami.

W odróżnieniu od malowania proszkowego anodowanie wnika w głąb w 70%, natomiast w 30% narasta na zewnątrz. Dlatego właśnie działa mocniej jeśli chodzi o ochronę. Dodatkowo anodowanie jest procesem tańszym, a przy tym bezpiecznym dla środowiska naturalnego. Pozwala także zachować naturalne piękno aluminium.

Wadą anodowania jest natomiast bardziej uboga paleta barw w porównaniu do malowania proszkowego.