Okna cienkoramowe – czy warto je montować?
Okna cienkoramowe, zwane też bezramowymi, to przeszklenia, które składają się z (najczęściej) dużej tafli szkła i cienkiego profilu. Jakie są zalety okien cienkoramowych i kiedy warto się na nie zdecydować?
Czym są okna cienkoramowe?
Wyobraź sobie, że wstajesz rano i zamiast murów ścian widzisz piękny krajobraz, chociaż wciąż znajdujesz się we własnym domu. Siadasz na kanapie z kubkiem kawy w dłoni, patrząc na szumiące na wietrze drzewa, błękit nieba, zieloną trawę…
Nie dość, że cieszysz oczy pięknym widokiem, pozostając w bezpiecznym, ciepłym otoczeniu, to jeszcze zyskujesz doskonałe doświetlenie wnętrza i jego optyczne powiększenie. Takie właśnie możliwości dają duże okna – a szczególnie takie, które mają praktycznie niewidoczne ramy. Nazywamy je oknami cienkoramowymi.
Okna cienkoramowe potocznie nazywa się wręcz oknami bez ram. Wynika to z tego, że ich profile są naprawdę minimalistyczne – miewają na przykład jedynie po 25 mm szerokości. To sprawia, że są prawie niewidoczne i sprawiają wrażenie, jakbyśmy mieli do czynienia po prostu ze szklaną ścianą.
Gdzie sprawdzą się okna cienkoramowe?
Okna cienkoramowe są niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem architektonicznym. Można je zaobserwować w wielu budynkach użyteczności publicznej, jednak coraz częściej na taki typ przeszklenia decydują się właściciele domów jednorodzinnych.
Okna bez ram dają bowiem mnóstwo możliwości. Tego rodzaju szklaną ścianę możemy zaplanować w niemalże dowolnym miejscu domu – najczęściej zdobią salony, sypialnie, jadalnie i kuchnie. Są też świetnym rozwiązaniem w połączeniu z wyjściem na taras, balkon lub bezpośrednio na ogród, który znajduje się przy domu.
Trzeba również zauważyć, że oszklony dom, wyposażony w okna cienkoramowe, wygląda bardzo nowocześnie i elegancko, a przy tym minimalistycznie. Bryła budynku zyskuje na lekkości i prezentuje się niebanalnie.
Po co montuje się okna cienkoramowe?
Wspomnieliśmy już o kilku zaletach okien cienkoramowych, m.in. o tym, że unowocześniają dom, dają możliwość szerokiego widoku na zewnątrz, jak również doświetlają i optycznie powiększają wnętrze. To jednak nie jedyne ich zalety.
Okna bezramowe to, jak już wspomnieliśmy, okna nowoczesne. Wykonuje się je z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, dzięki czemu mają naprawdę dobre parametry izolacji cieplnej. W efekcie tego typu przeszklenia pozwalają oszczędzać energię i przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Takie okna, chociaż mogą ważyć nawet kilka tysięcy kilogramów (największa szyba zespolona może mieć 20 metrów szerokości, 3,5 metra wysokości, mieć powierzchnię 70 m2 i ważyć 3000 kg!), to jednak wyglądają niezwykle lekko, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych mechanizmów bez trudu jesteśmy w stanie taką szybę przesunąć, by wyjść na przykład na taras.
Jeśli więc stać nas na okna cienkoramowe, ich wybór wydaje się dobrym pomysłem. Są szczególnie polecane osobom, które mieszkają w pięknej okolicy – w końcu to właśnie ją będziemy widzieć przez ogromne szyby!