Okna dachowe do konkretnych pomieszczeń w domu – jakie powinny być?

Jeśli urządzasz poddasze i poszukujesz dobrych okien dachowych do sypialni, pokoju dziennego, łazienki, kuchni czy pokoju dla dziecka, zobacz, co najlepiej sprawdzi się w takich pomieszczeniach. 

 

Dobre okna dachowe – czyli jakie?

Okna dachowe, ze względu na inny kąt montażu, przepuszczają o wiele więcej światła niż pionowe czy umieszczone w ścianie szczytowej domu. Dają też sporo możliwości aranżacyjnych: można je rozmieszczać pojedynczo lub grupowo na różnych wysokościach, nawet tak wysoko, by zmieściły się pod nimi meble. Tylko na jakie okna połaciowe się zdecydować?

Nie ma czegoś takiego jak idealne okno dachowe. Przeszklenie tego typu powinno bowiem być przede wszystkim dopasowane do pomieszczenia, w którym się znajduje. W jednych będzie nam zależało na tym, by do środka wpadało dużo światła, w innych – by okno było odporne na działanie pary wodnej. Okno dachowe powinniśmy więc dopasować zgodnie z priorytetami istotnymi dla danego pokoju. 

 

Jakie okna dachowe do pokoju dziennego?

Pomieszczenie takie jak salon, gabinet czy pokój dzienny wymaga dobrego doświetlenia – to w końcu tutaj odpoczywamy i pracujemy, spędzając większość dnia. Aby to osiągnąć, zaleca się zamontować kilka okien dachowych obok siebie. W ten sposób będą one tworzyć poziome lub pionowe zestawy, zwiększając powierzchnię przeszklenia. Jeśli natomiast mamy taką możliwość, możemy rozmieścić okna po obu pochyłościach dachu – najwięcej słońca i światła będziemy mieć oczywiście od strony południowej. 

Dla zwiększenia komfortu w pokoju dziennym warto zamontować na oknach rolety. Dadzą one możliwość wyciemnienia pomieszczenia w słoneczne dni. Rolety na okna dachowe mogą być na przykład w typie rozpraszających światło. 

Druga ważna kwestia to izolacja termiczna – okno powinno pomagać zapewnić we wnętrzu odpowiednią temperaturę i zaoszczędzić zimą na ogrzewaniu. 

A jaki rodzaj okien wybrać? Materiał – PCV, drewno czy aluminium – to kwestia gustu i zasobności portfela. Ważne jest natomiast, jak okna będą się otwierać. Do salonu na poddaszu świetnie sprawdzą się okna o podwyższonej osi obrotu. Otwierają się one obrotowo, jednak ich oś jest umieszczona ponad połową okna. Dzięki temu nawet wysokie osoby mogą podejść do krawędzi takiego przeszklenia, a otwarte skrzydło nie blokuje widoków. 

 

Jakie okna dachowe do sypialni?

W przypadku sypialni na poddaszu okna powinny przede wszystkim sprzyjać dobremu snu. Z jednej strony muszą izolować od hałasu, z drugiej – wyciemniać wnętrze. 

Okna dachowe w sypialni muszą więc pełnić funkcje wyciszające. Najlepiej, jeśli będą dźwiękoszczelne z wysoką izolacją akustyczną. 

Powinny też zostać wyposażone w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne. Ich zaciągnięcie sprawi, że w sypialni będzie ciemno, co sprzyja nocnemu wypoczynkowi. Możemy postawić na rolety całkowicie wyciemniające albo takie, które będą przepuszczać nieco światła. 

 

Jakie okna dachowe do kuchni i łazienki?

Zupełnie inne okna dachowe będą nam potrzebne do kuchni i łazienki na poddaszu. Tam, gdzie panuje duża wilgotność, potrzebne są przeszklenia, które będą na nią odporne i będą mieć nawiewniki. Ważne jest nie tylko to, z czego są wykonane, ale też to, gdzie się znajdują. 

W łazience i kuchni na poddaszu sprawdzą się okna dachowe plastikowe. Jeśli jednak chcemy mieć okna drewniane, powinny one zostać pokryte warstwą poliuretanową. Dzięki temu drewno nie będzie butwieć i się wypaczać. Taka poliuretanowa warstwa sprawia ponadto, że nawierzchnia okna jest gładka, a więc łatwo zachować ją w czystości – nie ma załamań, w których zbierałby się brud. Takie profile wymagają jedynie od czasu do czasu przetarcia na mokro. 

Istotne jest to, by okna dachowe w łazience lub kuchni nie znajdowały się nad grzejnikiem i by nie zastawiać ich meblami. Powietrze w takich pomieszczeniach powinno swobodnie cyrkulować. 

Jakie okna dachowe sprawdzą się w kuchni oraz łazience? Możemy zdecydować się na klapowo-obrotowe (można je otworzyć do kąta 45° i łatwo przez nie wyjrzeć) lub obrotowe (z otwieraniem górnym lub dolnym). Jeśli cenimy sobie komfort, warto postawić na okna otwierane i zamykane elektrycznie – można je zaprogramować tak, by automatycznie wietrzyły pomieszczenie. 

 

Jakie okna dachowe do pokoju dziecka?

W dziecięcym pokoju na poddaszu przydadzą się okna, które będą dla malca bezpieczne. Z tego powodu polecamy przede wszystkim okna dachowe z systemem górnego otwierania. Dziecko nie otworzy samo przeszklenia, do którego nie będzie mogło dosięgnąć, a dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że pod oknem jest dużo miejsca. To idealna przestrzeń na przykład na ustawienie biurka, które będzie miało dobry dostęp do światła dziennego.

Dodatkowym zabezpieczeniem, które zapobiegnie otwarciu okna przez dziecko, jest zamontowanie w nim klamki z kluczykiem. Bez dostępu do klucza maluch nie będzie mógł samodzielnie otworzyć przeszklenia. 

Poza bezpieczeństwem okna w pokoju dziecka powinny też zapewniać mu dobrą izolację cieplną. Warto postawić na solidne okna trzyszybowe, które będą chronić przed wiatrem i chłodem.