Okna do domu jednorodzinnego – jak je wybrać?

Kupno okien to proces – trzeba w jego trakcie podjąć wiele decyzji. Gdy w trakcie budowy domu jednorodzinnego nadchodzi czas na to, by je wybrać i zamówić, warto dowiedzieć się, jakie mamy możliwości. A tych jest naprawdę sporo i dotyczą zarówno parametrów technicznych, jak i wyglądu okien. 

 

Okna do domu jednorodzinnego – od projektu do rzeczywistości

Jeśli budujemy dom jednorodzinny, mamy wszystko zawczasu zaprojektowane, także rodzaje przeszkleń, ich rozmieszczenie i wymiary. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o okna – musimy jeszcze zdecydować, z czego będą wykonane, jak się będą otwierać, jakiego będą koloru, na ile będą szczelne, czy dokupimy do nich rolety, markizy lub żaluzje, a także jak będą wyglądać dopasowane do nich parapety. Te i wiele innych decyzji przyjdzie nam podjąć już w punkcie sprzedaży okien. 

Oczywiście zawczasu warto porównać oferty różnych sprzedawców. Kierujmy się przy tym ich doświadczeniem oraz opinią na rynku. Zawsze warto postawić na sprawdzonych producentów tam, gdzie uzyskamy fachową pomoc, na przykład w salonie Drutex. W takich miejscach zakupimy okna z gwarancją – dzięki niej (o ile problem nie wynika z naszej winy) będziemy mogli naprawić ewentualne usterki lub wymienić przeszklenia na nowe bez dodatkowych kosztów.

 

Z czego mają być wykonane okna? 

Gdy znajdziemy już odpowiedni punkt sprzedaży okien, na początku musimy zdecydować o materiale, z którego będą wykonane okna. Mamy do wyboru PCV, drewno lub aluminium

Ten pierwszy jest najtańszy, szczególnie jeśli profile okienne pozostaną białe. Przy drewnianych musimy liczyć się z tym, że należy je regularnie konserwować. Profile aluminiowe zaś są uważane za lekkie i trwałe, mają jednak znaczącą wadę: zarysowane lub uszkodzone ramy nie nadają się do renowacji (trzeba je wymienić na nowe). To zaś generuje ewentualne koszty.

 

Izolacyjność okien

Parametry okien są ustalane na podstawie normy PN-EN 14351-1:2006+A2:2016. Łatwo się w nich pogubić, dlatego niedoświadczonym osobom polecamy przede wszystkim wnikliwą rozmowę z fachowcem w salonie sprzedaży okien. Na co głównie zwracać uwagę?

Przede wszystkim na dwa współczynniki: 

  • współczynnik przenikania ciepła U (wyraża się jednostką W/m2K) – im jest mniejszy, tym większa izolacyjność termiczna okna;
  • przepuszczalność energii cieplnej g (chodzi o przepuszczanie energii słonecznej przez szybę).

Ważna jest też izolacyjność akustyczna. Określa ją współczynnik Rw (dB). Im jest on wyższy, tym okno lepiej izoluje od hałasu z zewnątrz. Standardowo okna wykazują Rw 30-32 dB. Natomiast w przypadku, gdy mieszkamy w sąsiedztwie głośnej ulicy, możemy wybrać przeszklenia o wartości około 40 dB.

 

Sposób otwierania i wyposażenie

W dalszej kolejności przyjdzie nam wybrać, jak dane okno ma się otwierać oraz w co ma być wyposażone. Przykładowo sprzedawca będzie chciał wiedzieć, czy przeszklenie ma mieć nawiewniki, możliwość rozszczelnienia, stopniowanie uchyłu, klamkę z kluczykiem itp. 

Możemy też wybrać dla okien zabezpieczenia antywłamaniowe. Pamiętajmy, że aby okno spełniało taką funkcję, musi mieć certyfikat potwierdzający klasę RC (im wyższa, tym trudniej się włamać). Zwykle okna mają klasę RC1 Lub RC2 co oznacza, że są w stanie opierać się przez kilka minut złodziejowi, który dysponuje prostym narzędziem takim jak śrubokręt. 

 

Parapety oraz osłona przed słońcem

Ufff, to już ostatnie decyzje. Parapety wewnętrzne powinniśmy dobrać do wystroju wnętrza (koloru podłogi i drzwi), jak również do odcienia profili okiennych. 

W punkcie sprzedaży okien możemy też od razu zakupić rolety, żaluzje lub markizy. Najbardziej skuteczne są rolety zewnętrzne. Okno z roletami nie tylko nowocześnie wygląda, ale też jest bardzo funkcjonalne – chroni przed słońcem i hałasem. 

 

Wybierz mądrze

Na końcu musimy poczekać na wycenę usługi, a następnie podpisać umowę i wpłacić zaliczkę. Możemy oczywiście postarać się o jakiś rabat, szczególnie jeśli zamawiamy wiele okien naraz. 

Oczekiwanie na nowe okna trwa zwykle kilka tygodni (najwięcej w szczycie sezonu letniego). Potem czeka nas już tylko montaż i… możemy się cieszyć nowymi przeszkleniami. 

Na końcu dodajmy, że porządne okna to spory wydatek, jednak warto pamiętać, że zwykle jest to zakup na lata. Z tego powodu lepiej na przeszkleniach nie oszczędzać. Dobre okna muszą nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim wpływać na obniżenie kosztów za ogrzewanie, czyli być solidne i szczelne. Dobrze jeśli przy tym chronią nas też przed ewentualnym hałasem z zewnątrz. Dlatego przy ich wyborze warto wszystko dokładnie przemyśleć i postawić na rozwiązania, z których będziemy zadowoleni przez długi czas.