Okna holenderskie – czym się wyróżniają?
Okna holenderskie już z daleka przyciągają wzrok ze względu na swój niebanalny wygląd: m.in. ścięte krawędzie i ciekawą kolorystykę. W naszym kraju nie są jeszcze zbyt popularne – mogą się więc spodobać tym, którzy poszukują do domu rozwiązań nietypowych.
Czym są okna holenderskie?
Holandia kojarzy się większości osób z tulipanami, wiatrakami, serem, rowerami, chodakami i obrazami Rembrandta. Dla specjalistów z branży stolarki okiennej kraj ten wiąże się z jeszcze jedną rzeczą: oknami holenderskimi. To specyficzny typ okien, który nie jest u nas jeszcze zbyt popularny, chociaż może wkrótce się to zmieni – w końcu wielu z nas chce się otaczać rzeczami niebanalnymi i nietypowymi.
W holenderskim budownictwie ważne są przestrzeń oraz dostęp do światła, co zapewniają duże okna. Mogą być one ozdobione szprosami, najczęściej są drewniane i mają kanciaste kształty. Wieczorami często pozostają nieosłonięte, nie mają więc zawieszonych firanek ani żaluzji.
Okna holenderskie, zwane także amsterdamskimi, charakteryzują się szeroką ramą, mocną ościeżnicą i ściętymi krawędziami. Niektórzy zauważają, że słupek stały takich przeszkleń przypomina nieco kształtem lizenę, czyli płaski, pionowy występ w murze. Mogą otwierać się przesuwnie w ruchu góra – dół bądź na zewnątrz. Można je wykonywać z PCV lub drewna.
Okna holenderskie najczęściej mają kremową ościeżnicę i brązowe lub zielone skrzydła. Kolorystyka takich przeszkleń to kolejny wyróżniający je element.
Jeśli natomiast chodzi o ich parametry, to pod względem dźwiękoszczelności i współczynnika izolacyjności cieplnej są one podobne do „zwykłych” okien.
Zalety i wady okien holenderskich
Okna holenderskie mają swoje niezaprzeczalne zalety, chociaż warto też zapoznać się z ich wadami zanim zdecydujemy się je zamówić. Wyjątkowość designu okien holenderskich to nie tylko ich kształt, ale także kolorystyka.
Moda na indywidualizowanie przestrzeni mieszkalnej trwa w Polsce już od jakiegoś czasu. Okna holenderskie dobrze wpisują się w ten trend ze względu na swój niebanalny wygląd. Wyjątkowość designu okien holenderskich to nie tylko ich kształt, ale także kolorystyka.
Jednak okna holenderskie górują nad wieloma innymi także z powodów praktycznych. Jednym z nich jest ich wielkość. Zazwyczaj duże wymiary okien holenderskich zapewniają dostęp do światła dziennego, sprawiając, że przestrzeń w środku jest jasna i sprzyja przebywaniu w domu.
Kolejnym praktycznym powodem, dla którego zakup okien holenderskich jest dobrym pomysłem, jest ich sposób otwierania: na zewnątrz lub do góry. Zyskujemy dzięki temu miejsce na parapecie przy oknie. Przed otwarciem przeszklenia nic nie trzeba przesuwać ani przenosić. Bezpośrednio przy oknie możemy też postawić meble i inne dodatki – kanapę, fotel czy donice z kwiatami – bez konieczności ich przestawiania w przypadku chęci otworzenia okna.
Wady? Utrudnione mycie skrzydeł okiennych. Zwróćmy uwagę, że okna otwierane na zewnątrz trudniej jest wyczyścić. Dodatkowo jeśli tak zaaranżujemy przestrzeń wokół okien, że w ich pobliżu będą stać na przykład ciężkie meble, przy myciu szyb będziemy musieli je przesuwać. Jednak okien nie myje się codziennie, więc ostatecznie dla miłośników stylu holenderskiego nie powinno to być przeszkodą uniemożliwiającą zamówienie tego typu okien. Tym bardziej, że okna otwierane na zewnątrz uważa się za bardziej szczelne, ponieważ siła wiatru dociska je dodatkowo do ościeżnicy!
Jeśli zdecydowaliście się na okna holenderskie, warto skorzystać z konfiguratora online, takiego jak Okna Konfigurator, aby porównać oferty marek, takich jak okna Drutex, i wybrać tanie okna, które spełnią Wasze oczekiwania zarówno pod względem jakości, jak i estetyki. Dzięki konfiguratorowi online, łatwo znajdziecie okna online dostosowane do Waszych potrzeb, a tanie okna nie będą oznaczać niższej jakości. Wybierzcie okna, które najlepiej sprawdzą się w Waszym domu, ciesząc się niebanalnym wyglądem okien holenderskich.