Okna narożne – czy warto je montować?
Okno narożne to konstrukcja nieczęsto widywana w polskich domach. A szkoda, ponieważ tego rodzaju przeszklenie daje naprawdę sporo możliwości. Zobaczmy, czym charakteryzują się okna narożne.
Czym są okna narożne?
Okna narożne montowane są w rogu budynku tak, że dwa przeszklenia łączą się zwykle pod kątem 90º. W przypadku okien narożnych ze słupkiem mamy jednak sporą dowolność: pakiety szybowe mogą być połączone pod kątem np. 45°, 90°, 135° aż do kąta rozwartego 210°.
Ten typ stolarki okiennej, chociaż działa podobnie jak standardowe okno, mocno się od niego wyróżnia ze względu na swoje umiejscowienie w narożniku domu. To przekłada się na to, że okno narożne jest bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych, przez co powinno być szczególnie ciepłe i szczelne.
Ze względu na swoją specyfikację okna narożne należy zaplanować już na etapie projektowania budynku. Muszą one bowiem mieć odpowiednie nadproża, wymagają wzmocnienia stropu, a wielkoformatowe okna narożne – osobnej ramy żelbetonowej.
Jeśli chodzi o materiał wykonania, panuje to praktycznie pełna dowolność. Możemy zdecydować się na okna narożne drewniane, aluminiowe, PCV lub drewniano-aluminiowe. W kwestii otwierania również mamy duże pole do wyboru – okna narożne mogą bowiem otwierać się w sposób uchylny, uchylno-rozwierany, rozwierany, przesuwny lub obrotowy ze słupkiem.
Gdzie najlepiej zamontować okno narożne?
Jeśli chcielibyśmy mieć w domu okno narożne, najlepiej zaplanować je w salonie, sypialni, kuchni lub gabinecie. Najlepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie będą wychodzić na stronę południową lub wschodnią, ponieważ dzięki temu będą wpuszczać do środka dużo dziennego światła.
Ze względu na dużą powierzchnię przeszkleń okna narożne są najodpowiedniejsze wtedy, gdy będziemy mogli podziwiać przez nie ładny widok: ogród, las czy park. Patrzenie na malowniczą okolicę będzie cieszyło oko i działało relaksująco na domowników.
Co zyskamy dzięki oknom narożnym?
Okna narożne sprawiają, że do domu wpada nawet o 30% więcej światła naturalnego w porównaniu z tradycyjnymi oknami. Nadają bryle budynku lekkości, a przy tym nowatorskiego i niebanalnego charakteru.
Ten rodzaj przeszkleń sprawia także, że pomieszczenie wydaje się większe, jest jaśniejsze i jakby otwarte na to, co za oknem, wręcz – w przypadku wielkoformatowych okien narożnych – stanowi przedłużenie ogrodu czy parku znajdujących się po drugiej stronie szyby.
Czy warto kupić okno narożne?
Okna narożne mają walory nie tylko dekoracyjne, ale też użyteczne. Praca, gotowanie czy odpoczynek z widokiem na zieleń za oknem, a także ograniczenie zapalania sztucznego światła przemawiają na korzyść tego rodzaju przeszklenia.
Trzeba jednak pamiętać, że okna narożne są droższe niż standardowe. Ponadto musimy zaplanować je na etapie projektowania domu. Ze względu na swoje położenie są też bardziej narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, przede wszystkim wiatru. Dlatego powinny zawierać przynajmniej dwukomorowy pakiet szybowy oraz współczynnik przenikania ciepła Uw nieprzekraczający 0,9 W/(m2K).