Okna nieotwierane typu fix – czy warto je montować?

Są niedrogie, mogą mieć nietypowe wymiary i przepuszczają dużo światła dziennego. Niestety, mają też swoje wady. Sprawdźmy, czym są okna typu fix, gdzie pasują i czy warto się na nie zdecydować.

 

Czym są okna typu fix?

Okna typu fix nazywa się też po prostu oknami stałymi lub nieotwieranymi. Chociaż może się wydawać, że przeszklenie, którego nie da się otworzyć, to zły pomysł, tak naprawdę fixy coraz bardziej zyskują na popularności. 

Montuje się je w nowoczesnych budynkach, w których istotne jest mocne doświetlenie wnętrza, i wszędzie tam, gdzie stawia się na optyczne powiększenie pomieszczeń. Najczęściej są to przeszklenia o sporych wymiarach, panoramiczne – mogą być stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i stanowić witrynę sklepową czy okna widokowe. 

Taka szyba umieszczona w ramie i zamontowana w ścianie może zostać zamówiona w niestandardowych rozmiarach. Okna typu fix nie mają okuć ani klamek. Mogą stanowić część dużego systemu okiennego, na przykład okien tarasowych lub balkonowych. 

 

Jakie są ich zalety?

Okna stałe są tańsze od innych typów przeszkleń – nawet o 20-40%! – a przy tym przepuszczają więcej światła ze względu na cieńsze ramy i duże powierzchnie (często niedzielone na segmenty). Jeśli chcemy zamówić okno o niestandardowych wymiarach i naprawdę dużych gabarytach, nawet na całą ścianę, możemy postawić właśnie na fixy. W niektórych miejscach domu będą wręcz nieocenione ze względów funkcjonalnych – na przykład w przypadku okien narożnych. Ich dodatkowym atutem jest odporność na włamania, szczególnie jeśli zamontujemy w nich szyby klasy P4 lub P5. 

Warto też dodać, że nieotwieralność okien stałych sprawia, że przestrzeń w ich pobliżu można dowolnie aranżować. Są bezpieczne dla zwierząt i małych dzieci, wysoce szczelne i estetyczne. Ze względu na brak okuć są także mniej awaryjne, mniej się zużywają i wymagają też mniej zabiegów pielęgnacyjnych i związanych z regulacją. 

 

Jakie są ich wady?

Wadą okien nieotwieranych jest przede wszystkim to, że nie możemy za ich pomocą wietrzyć pomieszczeń. Dlatego dobrze jest, jeśli stanowią część dużego systemu okiennego, w którym jakiś element okna da się otworzyć. 

Drugą kwestią jest ich czyszczenie. Jeśli okno fix znajduje się na parterze, jego umycie z obu stron nie będzie trudne. Jeśli jednak zdecydujemy się na takowe na (szczególnie wysokim) piętrze, konieczne może się okazać wezwanie fachowej ekipy myjącej. 

Trzecia wada wiąże się z ich ewentualnym uszkodzeniem. Zdarza się to bardzo rzadko, jeśli jednak nastąpi, zazwyczaj wymiany wymaga całe przeszklenie, tzn. cały zniszczony segment. 

 

Czy warto je montować?

Oczywiście. Trzeba jednak mieć na względzie, że okna fix wymagają prawidłowo zainstalowanej wentylacji w pomieszczeniu lub – najlepiej – powinny stanowić część okna, w którym jakiś element można otworzyć. 

Gdzie je montować? Świetnie sprawdzają się w biurach, lokalach usługowych czy sklepach. Jeśli chodzi o domy prywatne, to najlepiej w wersji panoramicznej montować je w salonie, gdzie łączą dom z ogrodem. Mogą też dobrze wyglądać jako duże przeszklenia w kuchni czy jadalni. 

Fixy w mniejszej wersji można polecić wszędzie tam, gdzie nie potrzeba często wietrzyć, np. w garażu, piwnicy, spiżarni czy komórce, a także na poddaszu w formie świetlika. Wybierając w takich miejscach okna stałe oszczędzimy pieniądze, zyskując estetycznie wyglądające przeszklenie.