Okna od północy czy południa – na co wpływa ekspozycja okien?

Poszczególne pomieszczenia w domu powinny wychodzić na odpowiednie strony świata – dzięki temu będą właściwie oświetlone, a to z kolei wpłynie na dobre samopoczucie domowników. Jak zaplanować rozmieszczenie okien w domu? 

Ekspozycja okien – co to znaczy?

Ekspozycja okien ma wpływ na to, o jakiej porze dnia do danego pomieszczenia będzie wpadać światło. Ma to znaczenie z jednej strony ze względu na naturalne dogrzewanie, a z drugiej – ochronę przed przegrzaniem. 

Gdy kupujemy gotowy dom lub mieszkanie, nie mamy wpływu na rozplanowanie w nim okien. Co innego, gdy dopiero planujemy budowanie domu – wówczas powinniśmy wziąć pod uwagę kierunki świata i poziom nasłonecznienia, który się z nimi wiąże. Jeśli bowiem zrobimy to mądrze, zimą zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie, zaś latem – nie doprowadzimy do przegrzewania pomieszczeń, które powinny pozostać chłodniejsze. 

 

Które okna domu powinny wychodzić na północ?

Pomieszczenia, w których okna wychodzą na północ, będą przez większość dnia oświetlone w podobny sposób. Możemy się spodziewać, że będzie w nich niewiele silnego nasłonecznienia, a więc wnętrze nie będzie się nagrzewać. 

Okna północne będą idealne w przypadku gabinetu do pracy, kuchni, łazienki czy toalety. Również sypialnia od północnej strony to dobry wybór – nie będzie nam w niej przeszkadzać bezpośrednie słońce. W takiej sypialni będzie więc chłodniej, co sprzyja dobremu snu. 

 

Okna wychodzące na południe – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Okna południowe zapewniają sporą dawkę słońca, które nagrzewa szybę, a tym samym ociepla wnętrze pomieszczenia. To przydatne szczególnie zimą, ponieważ poprawia bilans energetyczny budynku i pozwala zapłacić mniej za ogrzewanie. 

Okno od strony południowej to także gwarancja tego, że w pomieszczeniu będzie dużo dziennego światła. Sprzyja to czytaniu i ogólnie funkcjonowaniu bez konieczności zapalania sztucznego światła. Uważa się też, że ekspozycja na światło dzienne poprawia samopoczucie. Z tego względu od tej strony warto zaplanować salon lub pokój dziecięcy. Duża doza słońca nie będzie natomiast sprzyjać nam w kuchni, w której i bez tego jest często gorąco od kuchenki czy piekarnika. 

 

Jak zaplanować okna zachodnie?

Tak naprawdę na tę stronę świata najlepiej unikać bezpośredniego wyjścia okien. Dlaczego? Słońce będzie od tej strony najmocniej operować, prowadząc do nagrzania pomieszczenia. Silne promienie słoneczne będą też nas razić i uniemożliwiać pracę, oglądanie telewizji czy czytanie. Nie obędzie się wówczas bez wyciemniających żaluzji lub rolet.

 

Okna wschodnie – gdzie będą odpowiednie?

Sprawdzą się w przypadku gabinetu, jadalni czy kuchni – promienie słoneczne będą wpadać do środka jedynie z samego rana, a potem pomieszczenia te będą oświetlone równomiernym światłem dziennym. Uwaga – późnym popołudniem może być już w nich dość ciemno i być może będą wymagać doświetlenia. 

Okna wschodnie mogą być też dobrym pomysłem w sypialni, oczywiście o ile na noc zaciągniemy żaluzje, zasłony lub rolety. W innym przypadku wstające poranne słońce może nas obudzić. 

 

Co poza oknami wpływa na nasłonecznienie domu?

Strony, na które wychodzą okna w domu, mają duży, ale nie jedyny wpływ na poziom oświetlenia pomieszczeń. Ważne w tym kontekście są jeszcze:

  • szyby – ich przepuszczalność światła (parametr L) i całkowita przepuszczalność energii słonecznej (g). Im są wyższe, tym więcej światła i energii słonecznej wpada przez szyby;
  • zieleń za oknem (drzewa, krzewy), które mogą ograniczać dostęp do słońca;
  • inne budynki,
  • zadaszenie tarasu.

Mając taką wiedzę dużo łatwiej jest rozplanować rozmieszczenie okien w nowopowstającym domu. Pamiętajmy, że ich usytuowanie ma znaczenie i warto wcześniej zastanowić się, w których pomieszczeniach chcemy korzystać ze słońca, a w których zależy nam bardziej na wyciemnieniu wnętrza.