Okna używane – czy warto je kupić?

Okna używane to inaczej okna z demontażu. Klientów kusi ich niska cena, ale często nie zdają sobie sprawy z tego, z jakim ryzykiem wiąże się taki zakup. Sprawdzamy, czy tanie okna, które były wcześniej użyte w innym budynku, to dobry pomysł. 

Okna używane – czym się charakteryzują?

Okna używane wcale nie oznaczają tego samego, co zużyte. To, że przeszklenie pochodzi z demontażu, nie jest więc równoznaczne z tym, że otrzymamy produkt zniszczony, uszkodzony lub nadający się tylko do utylizacji. Wręcz przeciwnie – jeśli okna zostały starannie zdemontowane, a następnie sprawdzone pod kątem ewentualnych usterek, mogą z powodzeniem służyć jeszcze przez wiele lat. 

Skąd pochodzą takie okna? Z tym bywa różnie. Bardzo często wymontowuje się je z budynków, które mają być przebudowane, lub po prostu usuwa w trakcie remontu i zastępuje innymi, bardziej pasującymi do nowego stylu i wystroju domu. 

Kluczem do sukcesu przy kupnie okien używanych jest dokonywanie zakupów w zaufanym miejscu, na przykład bezpośrednio u ich producenta. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z usług profesjonalnych firm, które zajmują się sprzedażą okien z demontażu. Ich zadaniem jest przygotowanie i odnowienie przeszkleń, które zostały wcześniej wymontowane. Fachowcy testują więc każde takie okno i dopasowują do potrzeb nowego klienta. Służą przy tym swoją radą, a w ich salonie możemy od razu zakupić usługę montażu. 

 

Zalety i wady okien używanych

Ponowne wykorzystanie starych okien może mieć swoje zalety. Pierwszą i niewątpliwie najważniejszą jest ich niższa cena – nawet o 70% w porównaniu do zakupu nowych przeszkleń. Kupno okien „z odzysku” może więc wyraźnie odciążyć budżet, szczególnie jeśli chcemy kupić okna markowe i/lub o nietypowym kształcie, które z natury są sporo droższe niż standardowe prostokątne. Warto je wziąć także pod uwagę w przypadku okien rzadko w domu używanych, na przykład w garażu, w pomieszczeniach gospodarczych czy – w przypadku inwestorów – w zakładach produkcyjnych. 

Trzeba też pamiętać o aspekcie ekologicznym – jeśli zależy nam na ochronie środowiska, to ponowne wykorzystanie starych okien powinno nas zainteresować.

A wady? Te zależą w dużej mierze od tego, gdzie kupujemy okna z demontażu. Jeśli nasz wybór padnie na nieuczciwych sprzedawców, możemy stać się właścicielami okien z różnymi defektami powstałymi w wyniku nieumiejętnego demontażu. Takie przeszklenia mogą też być wyeksploatowane, na przykład mieć zużyte uszczelki. 

Co więcej, okna „z odzysku” są często przestarzałe pod względem technologicznym w porównaniu do swoich całkowicie nowych odpowiedników (branża stolarki okiennej cały czas ewoluuje), co może przekładać się na gorsze parametry związane ze szczelnością przeszkleń. Uważa się na przykład, że okna z PCV nadają się do eksploatacji przez 20 lat i po tym czasie powinny być wymienione na nowe. Inwestowanie w kilkunastoletnie plastikowe okna wydaje się więc złym pomysłem. 

Ostatnia kwestia to gwarancja – tę dostaniemy zwykle na nowe okna, na te „z odzysku” już niekoniecznie. Pamiętajmy, że gwarancja na okna jest bardzo istotna, ponieważ w razie wykrycia wad produktu możemy ubiegać się o jego naprawę lub wymianę bez dodatkowych kosztów. 

 

Okna używane – tak czy nie?

Często określane są jako tanie, będące wyjątkową okazją, sprowadzane zza granicy. Faktycznie, zapłacimy za nie sporo mniej, jednak czy warto tak oszczędzać? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. To zależy od tego, w jakim stanie są okna z demontażu, które chcemy kupić, kto je sprzedaje, czy zostały odpowiednio przygotowane i odnowione i gdzie chcemy je zamontować. Dobrze jednak wiedzieć, że istnieje opcja montażu okien używanych – jeśli zależy nam na niższej cenie, być może okna „z odzysku” będą dla nas strzałem w dziesiątkę.