Okna w kolorze orzech – do czego będą pasować?
Orzech to piękny głęboki odcień brązu z ciemnej palety barw. Okleina drewnopodobna w tym kolorze jest uniwersalna i elegancka zarazem. Sprawdzamy więc, jak zaaranżować okna w kolorze orzech i z jakimi barwami najlepiej jest je połączyć, by stworzyć spójną stylistykę domu.
Okleiny imitujące drewno – czy to dobry pomysł?
Okna dostępne na współczesnym rynku stolarki okiennej mogą mieć w zasadzie dowolne kolory. Niektóre z nich są wciąż na topie (tak jak od lat najpopularniejsze plastikowe białe), inne wydają się jeszcze nieco ekstrawaganckie, jednak z biegiem czasu zdobywają coraz szerszą popularność (czarne i kolorowe).
Nie każdy, kto dopiero zaczyna się interesować zakupem okien wie, że poza paletą kolorów profile mogą też zostać pokryte wybranymi okleinami. Tutaj wybór jest równie szeroki: możemy przebierać nie tylko w rozmaitych barwach, ale i wykończeniach oraz imitacjach. Wśród tych ostatnich szczególnie chętnie wybierane są okleiny drewnopodobne.
Po co jednak decydować się na okleinę, skoro możemy zakupić prawdziwe drewniane okna? Odpowiedź jest prosta: okna plastikowe pokryte okleiną są tańsze i mniej wymagające – nie trzeba ich regularnie konserwować tak jak drewnianych, potrzebują jedynie umycia szmatką nawilżoną w wodzie z detergentem. Przy tym jednak wyglądają równie stylowo i elegancko jak prawdziwe drewno, a zachowują wszystkie walory okien plastikowych, takie jak dźwiękoszczelność czy wysokie parametry termoizolacyjne.
Wraz z rosnącą popularnością ciemnych profili okiennych klienci salonów stolarki okiennej coraz częściej stawiają na okleiny drewnopodobne z ciemnej palety barw. Jednym z takich kolorów jest orzech, który zachwyca głęboko brązowym odcieniem.
Okna w kolorze orzech – co do nich pasuje?
Zanim przejdziemy do aranżowania okien orzechowych, przyjrzyjmy się, jakiego dokładnie są koloru. Okna w kolorze orzech charakteryzują się ciemną barwą brązu, która plasuje się pomiędzy złocistym winchesterem a czarnobrązowym dębem bagiennym. Mają regularny układ słojów i wyraziście drewnianą strukturę.
Okna w kolorze orzech będą idealnie pasować do jasnych elewacji – współgrają z takimi barwami jak jasny brąz, beż, biel czy krem – jak również brązowych dachówek. Bez większych problemów dopasujemy je również do drewnianych drzwi wejściowych czy ciemnej bramy garażowej.
Okna o takim odcieniu świetnie „odnajdują” się także wśród zieleni. Jeśli więc nasz dom okala ogród, jak najbardziej będą dobrym pomysłem. Wówczas możemy postawić również na drewniane ogrodzenie o podobnym odcieniu.
Co ważne, okna w kolorze orzech mogą być ozdobą zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kontrastowały z jaśniejszymi ścianami lub meblami, jednak będą również pasować do drewnianych mebli utrzymanych w podobnej do nich tonacji (najlepiej w stylu glamour, orientalnym lub kolonialnym). Jedyne na co wówczas musimy jednak uważać, to na to, by wnętrze nie było zbyt ciemne – warto je wtedy rozświetlić jaśniejszymi elementami wystroju, na przykład zasłonami, dywanem czy poduszkami. Do takich profili dobre będą także dodatki w kolorach błękitu, szarości, fioletu, zieleni, turkusu czy pastelowe.
Jeśli chodzi o kolor ścian we wnętrzu domu, okna w kolorze orzech najlepiej jest dopasować do ciepłej i raczej neutralnej tonacji – sprawdzą się takie barwy jak odcienie żółtego (piaskowy, cytrynowy) czy beż. To jednak nie wszystko: ściany możemy także pomalować farbami strukturalnymi, np. imitacją granitu, marmuru lub betonu.
Jak widać, możliwości aranżacji okien w kolorze orzech jest naprawdę dużo. Najlepiej zawczasu wymyślić całą koncepcję, by przeszklenia idealnie wpisywały się w zaplanowany przez nas wygląd i styl domu.