Okno horyzontalne – jakie są zalety poziomych okien?
Okno horyzontalne to rodzaj przeszklenia, które montuje się najczęściej w kuchni lub łazience. Dlaczego? Sprawdzamy, jakie są rodzaje okien horyzontalnych i czy warto je kupować.
Czym jest okno horyzontalne?
Okno horyzontalne to długie i wąskie przeszklenie, które montuje się zazwyczaj nad blatem kuchennym. Charakteryzuje się tym, że świetnie wykorzystuje wolną przestrzeń na ścianie. Ze względu na swoje wymiary umożliwia na przykład zawieszenie powyżej półki lub szafki.
Okno horyzontalne pełni zarówno funkcje estetyczne, sprawiając, że pomieszczenie wygląda nowocześnie, ale też użytkowe, doświetlając blat światłem dziennym. Z kolei na zewnątrz domu podłużne okna powodują, że bryła budynku wygląda modernistycznie.
Takie poziome okno jest dekoracją samą w sobie i urozmaiceniem aranżacji. Świetnie nadaje się do kuchni minimalistycznych i niebanalnych. Bez problemu jednak dopasujemy je także do wnętrz chociażby rustykalnych. Pasuje również do innych pomieszczeń, na przykład do łazienek, w których może spełniać rolę lufcika.
Ten rodzaj przeszklenia to dobry sposób, by zachować intymność – duże okna wymagają zwykle osłonięcia, z kolei okno horyzontalne w łazience zamontowane pod sufitem doświetli wnętrze bez konieczności stosowania firanek, zasłonek czy rolet. Dzięki temu będziemy mogli patrzeć na niebo lub drzewa podczas kąpieli, bez problemu też przewietrzymy łazienkę.
Rodzaje okien horyzontalnych
Okna horyzontalne zalicza się do okien panoramicznych, a te można wykonywać z dowolnego materiału: PCV, drewna lub aluminium bądź zestawień drewno-aluminium.
Różne są także systemy ich otwierania. Szczególnie w przypadku okna horyzontalnego zaplanowanego nad kuchennym blatem istotny będzie jego sposób otwierania. Tutaj też mamy kilka możliwości.
Najwygodniejsze są oczywiście okna horyzontalne przesuwne. Nie wymagają one bowiem zdejmowania niczego z blatu przy ich otwieraniu i zamykaniu.
Możemy się też zdecydować na okno horyzontalne rozwieralne w poziomie lub pionie bądź rozwieralno-uchylne oraz oczywiście nieotwieralne.
Okna horyzontalne mają zazwyczaj od jednego do czterech skrzydeł. Co ciekawe, można je zaplanować w formie okna narożnego – będą wtedy łączyć prostopadłe ściany budynku.
Czy warto decydować się na okno horyzontalne?
Jak wszystko inne, także okna horyzontalne mają swoje zalety i wady. Ten rodzaj przeszklenia daje korzyści w postaci lepszego doświetlenia określonych miejsc w domu. Zamontowane nad blatem sprawi, że ograniczymy zapalanie sztucznego światła w kuchni. Umili także czas gotowania – szczególnie jeśli za oknem nasze oczy będzie cieszył przyjemny widok natury.
Jak już wspomnieliśmy, okno horyzontalne sprawdzi się także w łazience, gdzie ułatwi wentylację i – o ile będzie zamontowane na odpowiedniej wysokości – umożliwi umycie się bez konieczności zasłaniania szyby.
Tak naprawdę okno horyzontalne jest polecane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wstawienia standardowego okna. Jest nietypowe, a przy tym cechuje się nowoczesnym designem.
Jednak uwaga, ma też swoje wady. Okno horyzontalne zamontowane nad blatem może się podczas gotowania szybko brudzić. Będzie więc wymagało częstego mycia.
Druga sprawa to mądre rozplanowanie gniazdek elektrycznych. Zwykle umieszcza się je nad blatem, natomiast w sytuacji, gdy będziemy mieć nad nim okno, gniazdka muszą być wpuszczone w blat.
Okno horyzontalne to więc dobry pomysł do domu. Można je wykonać na zamówienie, mając pewność, że jego wielkość będzie odpowiadała naszym potrzebom. Takie okno może mieć nawet kilka metrów długości i ważyć tak dużo, że jego montaż odbywa się przy udziale dźwigu.