Okno kolankowe – zalety i wady. Czy warto je montować?

Jeśli planujesz budowę domu bez okapu, możesz rozważyć montaż okna kolankowego. Co na tym zyskasz i na co musisz się przygotować? Czy montowanie okna kolankowego ma sens? Sprawdzamy.  

 

Czym są okna kolankowe?

Okna kolankowe nazywane są też fasadowymi lub łamanymi. Składają się z dwóch części: okna wbudowanego w płaszczyznę dachu (połaciowego) oraz okna pionowego wbudowanego w ścianę poniżej dachu. Są one zespolone za pomocą specjalnego kołnierza, który zapewnia szczelność styku. 

Okna kolankowe można spotkać coraz częściej w domach jednorodzinnych bezokapowych. Mogą się one otwierać na różne sposoby, np. uchylnie, rozwieralnie, uchylno-rozwieralnie bądź nie otwierać się wcale. Zwykle wykonuje się je z PCV lub drewna klejonego bądź z dodatkiem poliuretanu. 

Takie łamane okna to nie tylko połączenie skrzydła dachowego z pionowym. Możemy też wyróżnić okno kolankowe balkonowe, gdzie pionowe przeszklenie może być jednocześnie wyjściem na balkon lub taras, a także okno kolankowe podwójne, w którym zestawia się dwa okna dachowe z dwoma pionowymi obok siebie. 

Niestety, okno kolankowe musi mieć określone warunki, by mogło zostać zamontowane. Przede wszystkim poddasze musi mieć ściankę kolankową o wysokości minimum 85 centymetrów, natomiast dach powinien być nachylony pod kątem 15-90 stopni. 

 

Zalety okien kolankowych 

Największą zaletą okien kolankowych jest dobre doświetlanie wnętrza. Zważywszy na to, że montuje się je zwykle na poddaszu, gdzie często nie ma zbyt wielu źródeł naturalnego światła, jest to naprawdę spory plus. Tak duże przeszklenie zapewnia widok nie tylko na ulicę czy ogród, ale też na niebo. 

Dodatkowo okna kolankowe optycznie powiększają wnętrze sprawiając, że wygląda ono niebanalnie i nowocześnie. 

 

Wady okien kolankowych 

Wspomnieliśmy już o tym, że okna kolankowe wymagają określonej wysokości ścianki kolankowej oraz nachylenia dachu, by mogły być zamontowane. Główną wadą tego rodzaju przeszkleń jest jednak ich cena. Zależy ona od wielkości okna, materiału wykonania i sposobu otwierania. Ile zatem kosztuje okno łamane?

Cena okna kolankowego wykonanego z PCV to zwykle minimum 1500 zł. Jeśli natomiast zdecydujemy się na drewniane z dodatkową powłoką poliuretanową, koszt może wzrosnąć dwukrotnie. 

 

Czy warto montować okna kolankowe?

Okno łamane, o ile jest nowoczesne i zostało właściwie zamontowane, charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Będzie idealnym rozwiązaniem do domu z poddaszem użytkowym, czyli wszędzie tam, gdzie na poddaszu planujemy zorganizować sypialnię, pokój rekreacyjny czy łazienkę. Nie musimy się wówczas martwić, że pomieszczenie będzie ciemne lub będzie się od okna zbyt szybko wychładzać. 

Okno kolankowe da nam ponadto szerokie pole widzenia na okolicę, co na ostatnim piętrze domu będzie szczególnie widowiskowe.