Okno narożne w kuchni – czy warto je montować?
Okno narożne w kuchni to propozycja do domów nowoczesnych znajdujących się w pięknej okolicy. Kuchenne okna narożne powiększają przestrzeń i wyglądają nietypowo, ale mają też swoje wady. Jakie?
Okno narożne w kuchni – nowoczesność i styl
Okno narożne w kuchni to pomysł niecodzienny, ale zyskujący na popularności. Wiąże się zazwyczaj z nowoczesnymi domami projektowanymi z myślą o pięknym widoku za oknem, zazwyczaj wychodzącym na ogród. Wymagają zastosowania w budynku wzmocnień stropu i odpowiedniej konstrukcji nadproża, ale efekt jest tego wart.
Okno narożne zaliczamy do okien panoramicznych. Mogą się otwierać na różne sposoby (np. uchylny, rozwieralny, uchylno-rozwieralny, obrotowy ze słupkiem lub przesuwny) lub też być oknami stałymi. Okien nieotwieralnych nie poleca się jednak montować w kuchni, ponieważ nie będzie można jej wtedy przewietrzyć.
Okna narożne przygotowuje się na specjalne zamówienie, możemy więc takie przeszklenie dopasować do swojego gustu i potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo wielu zalet, okno narożne montowane w kuchni ma także swoje wady. Przyjrzyjmy się jednym i drugim.
Czy warto montować okno narożne w kuchni?
Jak każde rozwiązanie, wiąże się ono zarówno z plusami, jak i minusami. Okno rogowe w kuchni, bo tak też często się je nazywa, jest polecane szczególnie do domów, które znajdują się w pięknym otoczeniu – nie ma bowiem sensu montować dużego okna, jeśli będzie ono wychodzić na ścianę sąsiedniego budynku. Dużo też zależy od tego, z której strony świata ma znajdować się takie przeszklenie. Okno narożne w kuchni trzeba też odpowiednio zaaranżować i pamiętać, że jego montaż należy przewidzieć już na etapie projektowania domu.
Zacznijmy od zalet okna narożnego w kuchni. Jest ich sporo. Kuchnia z oknem narożnym jest zwykle świetnie doświetlona światłem dziennym, wygląda nowocześnie, przestronnie i nietypowo. Takie przeszklenie pozwala gotować w miejscu, gdzie przez duże okno możemy podziwiać krajobraz. Okno narożne umieszczone przy blacie sprawia, że w ciągu dnia nie musimy wspomagać się sztucznym światłem, co jest nie tylko wygodne, ale i oszczędne.
Wady okna narożnego w kuchni wiążą się przede wszystkim ze zbytnim nasłonecznieniem pomieszczenia, jeśli przez tak duże przeszklenie będą wpadać promienie słoneczne w upalne dni. Warto zawczasu pomyśleć wtedy o wyciemniających roletach. Po zasłonięciu okna narożnego nie będzie go jednak widać i cały efekt wizualny pryśnie. Lepiej więc nie decydować się na okno rogowe w kuchni znajdującej się po południowej stronie budynku.
Okno tego typu pociąga też za sobą szereg decyzji aranżacyjnych. Cała zabudowa i aranżacja wnętrza musi być bowiem dopasowana do specyfiki układu pomieszczenia z oknem rogowym. Nie jest to trudne, ale wymaga zaplanowania wszystkich elementów na etapie architektonicznym.
To jeszcze nie wszystko. Duże okno powinno mieć dobre parametry izolacyjne – w innym przypadku może powodować duże straty ciepła. Ze względu na swoje gabaryty, dobrą jakość i nietypowy kształt okna narożne charakteryzują się zwykle wysoką ceną.
Trzeba też pamiętać o kwestii czyszczenia – okno narożne w kuchni umieszczone nad blatem będzie się szybko brudzić. Jego umycie może być trudne ze względu na utrudniony dostęp do jego zakamarków. Najciężej będzie oczywiście wyczyścić okno nieotwieralne – jego umycie z zewnątrz będzie wymagało użycia drabiny.
Aranżacja okna narożnego w kuchni
Jeśli chodzi o aranżację okna rogowego, to warto się skupić na jego zasłonięciu, które przyda się zarówno w upalne dni, jak i wieczorem, gdy chcemy się trochę schować.
Do osłonięcia, a jednocześnie ozdobienia dużego okna kuchennego, polecane są rolety, żaluzje lub zasłony umieszczone po bokach. Świetnie nadają się do tego rolety rzymskie lub drewniane żaluzje, które nadają pomieszczeniu charakteru wnętrza boho.
Pięknego widoku za oknem lepiej zaś nie przysłaniać firankami – te zresztą mogłyby przeszkadzać, gdyby wisiały tuż nad blatem. Szybko by się też brudziły.
Jeśli chodzi o umiejscowienie okna narożnego w kuchni, to najlepiej zamontować pod nim blat lub narożny zlewozmywak. Pod spodem warto umieścić szafkę narożną z szufladami lub koszami obrotowymi. Dzięki temu rozwiązaniu kącik przy oknie narożnym będzie wygodny i funkcjonalny.
Reasumując, okno narożne w kuchni ma wiele zalet, jednak trzeba pamiętać o tym, że kosztuje więcej niż zwykłe przeszklenie i należy jego umiejscowienie w domu gruntownie przemyśleć. Mimo wszystko jednak nie można zaprzeczyć, że kuchnia z oknem narożnym wygląda finezyjnie, nowocześnie i jest bardziej przestronna – przynajmniej optycznie!