Okno narożne w salonie – czy to dobry pomysł?

Okno narożne zamontowane w salonie nada mu przestronności i nowoczesności. To rozwiązanie ma jednak swoje wady. Jakie? Poznaj więcej szczegółów na temat okna narożnego do salonu. 

 

Okno narożne – jakie mamy możliwości?

Okno narożne to – jak sama nazwa wskazuje – przeszklenie montowane w narożniku domu. Nazywa się je również oknami rogowymi. Mogą występować w dwóch rodzajach: z łącznikiem lub bez. 

Okna narożne ze słupkiem są uznawane za bardziej stabilne i wytrzymałe, a przy tym wykazują się lepszą termoizolacyjnością. Słupek, który znajduje się w narożniku, nie tylko wspiera całą konstrukcję, ale także zespala ze sobą pakiety szybowe. 

Z kolei okno narożne bez słupka charakteryzuje się tym, że szyby są zespolone specjalnym klejem, a miejsce styku najczęściej pokryte jest tylko cienkim maskowaniem. Takie okno wygląda estetyczniej, jednak ma gorsze parametry cieplne. 

Okna narożne można montować w różnych miejscach domu, jednak najlepiej sprawdzą się w kuchni lub salonie, gdzie będą dodatkowo doświetlać wnętrze. Mogą także stanowić wyjście na taras. Montuje się je zarówno w domach parterowych, jak i piętrowych, szczególnie tych o nowoczesnym wyglądzie. 

 

Okno narożne w salonie – zalety i wady 

Okno narożne świetnie sprawdzi się w reprezentatywnej części domu, czyli w salonie. Pomieszczenie z oknem rogowym będzie wyglądało nowocześnie, wyda się bardziej przestronne, otwarte na widok za szybą, a przy tym jasne i dobrze oświetlone. 

Szczególnie warto się na nie zdecydować, jeśli dom znajduje się w przyjemnej dla oka okolicy – wtedy widok za oknem, na przykład na las lub ogród, będzie dodatkowym atutem. 

Przestrzeń w salonie z oknem narożnym warto zorganizować tak, by przeszklenie było jego centralnym punktem: to przy nim dobrze jest ustawić zestaw wypoczynkowy (kanapa, fotele). Relaks w takim wnętrzu będzie prawdziwą przyjemnością. 

Duże okno znajdujące się w rogu budynku nada przy tym elewacji lekkości. Trzeba jednak pamiętać, że przeszklenia tego typu nie można zamontować w domu ot tak – należy zadecydować o nim już na etapie projektowania. Wynika to z tego, że okna narożne wymagają zastosowania wzmocnień stropu i odpowiedniej konstrukcji nadproża. 

Trzeba także wziąć pod uwagę, że jeśli zdecydujemy się na bardziej estetyczne okno narożne bez słupka, to będzie ono miało prawdopodobnie nieco zaniżone parametry termiczne. 

Wadą okien narożnych jest także ich cena. Koszt takiego przeszklenia jest sporo wyższy niż standardowych okien elewacyjnych, jednak ostateczna kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za takie przeszklenie, zależy m.in. od wymiarów okna i jego budowy. Cena okna narożnego bez słupka jest przy tym wyższa niż tego ze słupkiem. 

Dodajmy, że istnieje możliwość skorzystania ze specjalnych narzędzi internetowych (np. okna-konfigurator), które pomagają oszacować ostateczną cenę przeszklenia bez wychodzenia z domu. 

Kolejną kwestią, o której warto pamiętać, to nagrzewanie się salonu. Wprawdzie duża ilość światła dziennego wpadającego przez okno narożne to jego ogromna zaleta, to jednak w przypadku dużego nasłonecznienia może stanowić problem. Dlatego okno narożne w salonie będzie wymagało odpowiedniego przysłonięcia. 

 

Aranżacja okna narożnego w salonie

Zaaranżowanie okna narożnego w salonie nie różni się specjalnie od aranżacji innych rodzajów przeszkleń. Podstawowa zasada to dobranie firan, zasłon czy rolet tak, by dobrze komponowały się z wystrojem reszty pomieszczenia. 

Zasłony do okien narożnych w salonie mogą na przykład sięgać do samej podłogi. Jeśli postawimy na grubsze tkaniny wyciemniające wnętrze, możemy połączyć je z półprzeźroczystymi firankami. W efekcie salon będzie wyglądać przytulnie i przyjemnie. 

Karnisz do okna narożnego, by zawiesić na nim zasłony czy firany, powinien być zakrzywiony niczym łuk. Dzięki temu będziemy mogli je dowolnie przesuwać. 

Nic nie stoi także na przeszkodzie, by wybrać rolety do okna narożnego w salonie. W zależności od wybranego materiału i koloru będą one mniej lub bardziej zasłaniać światło słoneczne.