Okno narożne ze słupkiem czy bez – które wybrać?
Okna narożne ze względu na rodzaj łączenia kątowego można podzielić na takie ze słupkiem lub bez. Czym się różnią? Sprawdzamy, które z nich są lepszym wyborem do domu.
Okno narożne – ważne informacje
Okno narożne to jeden z typów okien, które zaliczamy do przeszkleń panoramicznych. Wprawdzie aby wyposażyć w nie swój dom, należy zaplanować jego wielkość i miejsce montażu już na etapie projektowania budynku (wymaga odpowiedniej konstrukcji nadproża i wzmocnienia stropu), to jednak efekt finalny jest tego warty: okno narożne przyciąga wzrok, wygląda nowocześnie i niebanalnie, a przy tym nadaje domowi lekkości i elegancji.
Czym się wyróżnia? Jak sama nazwa wskazuje okno narożne montuje się w rogu budynku, stąd jego druga nazwa: okno rogowe. Sprawdza się w różnych miejscach domu, jednak najczęściej wstawia się je w salonach lub kuchniach, gdzie świetnie doświetla pomieszczenie światłem dziennym. Okno narożne może być także wyjściem na taras lub balkon.
Wielkość okna narożnego zależy tak naprawdę od naszych potrzeb i zasobności portfela – przeszklenia tego typu mogą mieć niewielką szerokość skrzydeł, a mogą również być wielkopowierzchniowe.
Przy wyborze okien narożnych jedną z podstawowych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć, to decydować, czy przeszklenie ma mieć słupek, czy nie. Sprawdźmy, czym różnią się te dwie opcje.
Okna narożne ze słupkiem
Tańszą, a przez to częściej wybieraną opcją jest okno narożne ze słupkiem. Jest ono tradycyjnie zbudowane z przeszklenia, okuć, ramy i profilu, w tym profil występuje również w rogu takiego okna (jest to profil narożny – słupek).
Słupek okna narożnego wykonuje się z różnych materiałów: możemy zdecydować się na słupek stalowy bądź betonowy.
W efekcie okno ma swoje zalety, jak i wady. Okno narożne ze słupkiem, w porównaniu do tego bez niego, ma lepsze parametry termoizolacyjne. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu profilu narożnego, przeszklenie tego rodzaju można zamówić w formie otwieralnej: zwykle otwiera się wówczas jedno skrzydło, ale możliwe jest także skonstruowanie okna narożnego z oboma otwieralnymi skrzydłami. To daje również możliwość takiego zaplanowania okna narożnego, by można było przez nie wychodzić na taras czy balkon.
Niestety, ze względu na widoczny słupek i związane z nim ograniczenia okno nie daje tak spektakularnego widoku na zewnątrz, a przy tym wpuszcza do środka mniej światła. Przez wielu projektantów ta wersja okna narożnego uznawana jest za mniej nowoczesną i nie tak estetyczną jak okno narożne bez słupka.
Okna narożne bez słupka
Jest to droższa, ale bardziej efektowna wersja okna narożnego. Nazywa się je także oknami narożnymi bezsłupkowymi lub klejonymi. Nazwa ta wynika z tego, że dwie tafle szyb montuje się ze sobą za pomocą specjalnego kleju łączącego je w narożniku. Ich połączenie jest zwykle maskowane emalią ceramiczną lub silikonem.
Okna narożne bez słupka, pozbawione łącznika kątowego, wydają się dzięki temu bardziej nowoczesne, dają lepszy widok bez żadnych podziałów szyby, a przy tym wpuszczają do środka dużo światła słonecznego.
Niestety, sposób łączenia szyb w takim przeszkleniu powoduje, że okno tego rodzaju nie ma otwieralnych skrzydeł. Kolejną wadą okien narożnych klejonych są słabsze – w porównaniu do okien narożnych ze słupkiem – parametry termoizolacyjne.
Warto przy tym wiedzieć, że w takich oknach tafle muszą być połączone pod kątem prostym – większą dowolność mamy w przypadku okien narożnych ze słupkiem, w których szyby mogą tworzyć większe kąty, nawet do 210 stopni.
Nie można też zapominać o kosztach – cena okna narożnego bez słupka jest zwykle 30-40% wyższa niż okien ze słupkiem.
Wybór okien narożnych ze słupkiem czy bez powinien więc bazować na naszych potrzebach i wymaganiach. Jeśli zależy nam przede wszystkim na wyjątkowym wyglądzie przeszklenia, lepsze będą okna narożne klejone. Jeśli zaś wolimy postawić na okno o dobrej termoizolacyjności, lepszym wyborem będą dla nas okna narożne ze słupkiem.