Ościeżnica stała czy regulowana? Poradnik dla kupujących okna
Ościeżnica może być stała lub regulowana, a dobrać ją należy przede wszystkim do grubości ściany. Na którą lepiej się zdecydować? Czym wyróżnia się ościeżnica stała, a czym regulowana?
Czym jest ościeżnica?
Ościeżnica jest nieruchomą ramą, którą osadza się w otworze okiennym. Do niej montuje są skrzydła okienne, dlatego jej wybór jest naprawdę istotny. Może być wykonana z różnych materiałów, najczęściej z tworzywa sztucznego, drewna lub metalu.
Ościeżnica przez laików bywa mylona z ościeżem. To drugie określenie oznacza jednak co innego, a dokładniej: wewnętrzną powierzchnię otworu okiennego (prościej ujmując, jest to wnęka w murze, do której mocuje się ościeżnicę).
Przy wyborze ościeżnicy musimy podjąć decyzję, czy ma być ona stała czy regulowana:
- ościeżnica stała ma niezmienną szerokość i nie mamy na nią wpływu,
- ościeżnica regulowana może być dopasowana do grubości i szerokości konkretnej ściany.
Która z nich jest lepsza? Sprawdźmy ich zalety i wady.
Ościeżnica stała – co ją wyróżnia?
Ościeżnica stała wiąże się z ograniczeniami w montażu – jej szerokość jest ustalona odgórnie i pasuje do ścian o grubości 6-10 cm. Nie można jej regulować, co bywa nie lada problemem, jeśli ściana ma nierówną powierzchnię. Zanim się więc na nią zdecydujemy, warto sprawdzić, czy będzie u nas pasować.
Drugi istotny minus ościeżnicy stałej to trudny montaż. Niestety, często bywa tak, że efekt estetyczny jest niezadowalający, więc konieczne jest dokupienie i zastosowanie listew dekoracyjnych. Mają one za zadanie maskować miejsca łączenia.
Na plus ościeżnicy stałej można wymienić jej niską cenę. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić, a mamy możliwość zamontowania tego rodzaju ościeżnicy, to warto rozważyć tę opcję.
Ościeżnica regulowana – czym się charakteryzuje?
Dużo więcej możliwości daje ościeżnica regulowana. Jak sama jej nazwa wskazuje, ma ona możliwość regulacji, dzięki czemu można ją dopasować do grubości danej ściany. Od ościeżnicy stałej odróżnia ją m.in. łatwiejszy montaż – zwykle wykonuje się go za pomocą kołków oraz pianki montażowej.
Dzięki swojej uniwersalności ościeżnicę regulowaną można nie tylko łatwo zamontować, ale i zdemontować, a efekt końcowy jest na tyle satysfakcjonujący, że nie wymaga zastosowania elementów maskujących.
To, co jest dodatkowym atutem ościeżnicy regulowanej, to jej funkcja ochronna. Ściśle przylega ona bowiem do krawędzi ściany, zabezpieczając ją przed uszkodzeniem.
Ościeżnica regulowana sprawdzi się zarówno przy ścianach o standardowej grubości, jak i na przykład w starym budownictwie, w którym mury są znacząco grubsze (będzie pasować nawet do ścian o grubości 28 cm!).
Minusy? Wyższa cena. Ograniczeniami ościeżnicy regulowanej jest też to, że nie można jej zastosować do ścian cieńszych niż 75 mm.
Jak wybrać ościeżnicę?
Na początek warto sprawdzić, jaką grubość mają nasze ściany i czy są równe. Już na ten podstawie będziemy w stanie ocenić, która ościeżnica – stała czy regulowana – może się u nas sprawdzić.
Pod uwagę warto też oczywiście wziąć cenę ościeżnicy i dobrać ją pod kątem skrzydeł okiennych (ich wzoru i koloru) oraz wystroju wnętrza.