Przyczyny kondensacji i jak jej zapobiegać
Co zrobić, kiedy na naszych szybach pojawia się para wodna?
Kondensacja to nic innego jak osadzanie się pary wodnej na okiennych szybach. Problem ten pojawia się zazwyczaj w okresie zimowym oraz jesienno-wiosennym. Utrzymywanie się pary na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie okien nie wiąże się z wadami konstrukcyjnymi, ale problem ten daje się kompleksowo rozwiązać. Inaczej jest w przypadku, kiedy woda znajduje się wewnątrz pakietu szyb – wówczas stanowi to podstawę do skorzystania z gwarancji. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego para wodna osadza się na szybach oraz podpowiadamy, co zrobić, aby tego uniknąć!
Przyczyny kondensacji na wewnętrznej stronie okien
Skraplanie się pary wodnej i osadzanie na powierzchni szyb to zjawisko naturalne, które w łatwy sposób daje się wytłumaczyć. Kiedy szyba staje się mokra od środka, najprawdopodobniej przyczyną są zbyt szczelne okna. Kilka lat temu były one prawdziwym hitem w sprzedaży, ponieważ do maksimum eliminowały straty ciepła w pomieszczeniach. Dzisiaj wiadomo, że pomysł nie był do końca trafiony, ponieważ takie okna ograniczają cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, co może być nie tylko uciążliwe pod kątem pojawiającej się pary wodnej, ale też szkodliwe dla zdrowia.
Podczas wykonywania codziennych czynności domowych: gotowania, prania, prasowania, mycia się, brania prysznica, kąpania lub suszenia prania powstaje powietrze o bardzo dużej wilgotności. Starannie izolowane okna uniemożliwiają jego wydostawanie się na zewnątrz budynków. W konsekwencji nadmiar pary wodnej osiada na najchłodniejszych powierzchniach, którymi najczęściej są szyby.
Zetknięcie się wilgotnego i ciepłego powietrza z powierzchnią zachowującą odpowiednio niższą temperaturą, powoduje jego ochłodzenie się do stanu nasycenia, czego konsekwencją jest oddanie części wilgoci. Ta skrapla się i osadza w postaci zamglenia na powierzchni szyby.
Przyczyny kondensacji na zewnętrznej stronie okien
Przyczyny kondensacji na zewnętrznej stronie szyby okiennej leżą dokładnie w tym samym punkcie, co w przypadku skraplania się pary wodnej wewnątrz pomieszczeń. Tutaj znowu chodzi o zbyt dużą szczelność okien i do maksimum podwyższony próg izolacyjności cieplnej.
W sezonach jesienno-zimowych na zewnątrz pomieszczenia wydostaje się zbyt mała ilość ciepłego powietrza, która nie jest w stanie ocieplić szyby. Ta, pozostając zimną, powoduje skraplanie się pary wodnej. Zjawisko to ma najczęściej miejsce na obszarach o podwyższonej wilgotności, spowodowanej usytuowaniem niedaleko wody, gdzie w godzinach porannych powietrze wykazuje skłonności do szybszego nagrzewania niż okienne szyby.
Jak zapobiegać kondensacji – niezawodne rozwiązania marki Drutex
Niechcianemu skraplaniu się pary wodnej na szybach okiennych można zapobiegać na wiele sposobów. Przede wszystkim należałoby pomyśleć o systemach, które w sposób odpowiedni będą wentylować pomieszczenie. Priorytetem będzie montaż okapu kuchennego nad kuchenką. Dodatkowo w otworach wentylacyjnych można zamontować wiatraki. Poleca się również inwestycję w specjalistyczne odwilżacze powietrza i ich ustawianie na parapetach okiennych. Ponadto zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń oraz ograniczenie do minimum suszenia prania w pomieszczeniach i skracanie kąpieli.
Jeśli powyższe metody okażą się zawodne lub niewystarczające, niezawodnym i sprawdzonym sposobem będzie montowanie w ramach okiennych nawiewników. Ze swojej strony polecamy te marki Drutex. Charakteryzują się one najwyższą jakością, skutecznością i podwyższoną ekonomicznością.
Nawiewniki okienne mają kilka niepodważalnych zalet. Przede wszystkim można je montować w dowolnym momencie i niemalże do każdego z rodzajów okien. Dają one możliwość wietrzenia pomieszczeń bez konieczności otwierania lub rozszczelniania okien. Gdy zamontujemy je w górnej części okna, zimne powietrze wpadające z dworu ociepli się przez ciepłe znajdujące się pod sufitem pomieszczenia, więc po opadnięciu będzie miało przyjemną, pokojową temperaturę. W przypadku nawiewników można w dowolny sposób regulować ilość wpadającego do pomieszczenia powietrza.