Przygotuj się na zimę, czyli wszystko o samodzielnej regulacji okien
Jesień i zima to czas, gdy wyciągamy z szafy ciepłe ubrania, przyzwyczajamy się do mrozów, coraz częściej skrobiemy szyby w samochodzie, a w domu podkręcamy ogrzewanie. A czy wiesz, że za to ostanie możesz płacić mniej? Wystarczy odpowiednia regulacja okien. W dodatku nie potrzeba do tego żadnej fachowej wiedzy – każdy z nas może zrobić to samodzielnie. Jak wykonać regulację prawidłowo i dlaczego warto? Tłumaczymy!
Regulacja okna – ważne informacje
Najwięcej osób kupuje i montuje okna w okresie od początku wiosny do końca lata. Okna są więc zazwyczaj fabrycznie ustawione na czas letni, co oznacza, że umożliwiają lepszą wentylację domu. Nie każdy wie, że przed zimą warto je wyregulować, by zmniejszyć powstałe szczeliny, przez które dostaje się do środka powietrze z zewnątrz. Celem jest mocne dociśnięcie skrzydeł okiennych do ramy.
Dlaczego warto regulować okno?
Powody są dwa. Po pierwsze, daje nam to możliwość w naprawdę prosty sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu – dom, który wolniej się wychładza, lepiej trzyma ciepło. Po drugie – umożliwia zapewnienie we wnętrzu odpowiedniej wilgotności powietrza, eliminując pleśnie i grzyby. Ich pojawienie się w domu działa niekorzystnie na zdrowie domowników, szczególnie na układ oddechowy.
Regulacja okna krok po kroku
Zacznij od znalezienia odpowiedniego klucza, np. imbusowego. Może się jednak okazać, że wykonasz całą pracę kombinerkami lub gołymi rękami.
Otwórz skrzydło okienne i spójrz na jego bok. Powinny się tam znajdować bolce – zazwyczaj są tam maksymalnie trzy. Z jednej strony bolce są szersze, a z drugiej – węższe. Jeśli część węższa jest zwrócona do uszczelki, oznacza to, że okno jest ustawione w tryb letni. Żeby to zmienić, należy je przestawić o 90°, by do uszczelki była odwrócona część szersza. Tym sposobem bolce będą mocniej dociskać uszczelkę na ramie i słabiej przepuszczać powietrze.
Jeśli regulacja nic nie dała…
Wykonałeś prawidłowo całą regulację a mimo to przez szczeliny wciąż wpada chłodne powietrze? Być może problemem jest uszkodzona uszczelka – sprawdź jej stan na całej długości i osądź, czy nie należy jej wymienić. Możesz też wyregulować okno góra-dół i prawo-lewo za pomocą śrub przy zawiasach.
Gdy i to nie pomoże, być może wada jest poważniejsza. W oknach plastikowych na przykład powodem nieszczelności jest często wypaczenie ramy okiennej. Dzieje się tak na skutek niewłaściwego montażu lub w przypadku okien o niskiej jakości. Dlatego zaleca się kupować okna z gwarancją w renomowanych salonach (np. Drutex).