Szprosy w oknach – jakie wybrać?
Szprosy to najprościej mówiąc linie na szybach okien, które dzielą je na mniejsze okienka. Choć kojarzone są zazwyczaj z domami w stylu klasycznym lub dworkowym, to tak naprawdę sprawdzają się także w wielu nowoczesnych aranżacjach. Z uwagi jednak na to, że nadają budynkowi charakterystycznego wyglądu, ich zakup należy dobrze przemyśleć.
Rodzaje szprosów
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szprosów, warto zapoznać się z ich ofertą, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. W sprzedaży są:
- szprosy międzyszybowe – umieszczane w środku pakietu szybowego, są najdroższe, ale za to najbardziej praktyczne. Kurz nie zbiera się na nich i nie mamy żadnych problemów z myciem szyb;
- szprosy konstrukcyjne – umieszczane są na szybie i wykonane z tego samego materiału, co profile całego okna. Nie zaleca się ich stosować w małych i średnich oknach, gdyż zabierają dużo światła z pomieszczenia. Ich niewątpliwą zaletą jest zaś to, że znacznie poprawiają sztywność stolarki, dlatego doskonale sprawdzają się oknach o dużych powierzchniach;
- szprosy wiedeńskie – złożone są ze ślepego szprosu, który montuje się w środku pakietu szybowego oraz naklejanych listewek po obu stronach szyby. Niestety są bardzo uciążliwe w utrzymaniu – zbiera się na nich dużo kurzu. Ich minusem jest także to, że mogą odkształcać się pod wypływem wysokich temperatur.
Układ i szerokość szprosów
Producenci okien oferują duży wybór różnych układów szprosów. W ofercie naszego sklepu stacjonarnego oraz konfiguratora online mamy aż 26 różnych układów. Okna można podzielić na mnóstwo sposobów: na kwadraty, prostokąty poziome lub pionowe, w całości lub tylko częściowo. Możemy je podzielić je szprosami na kilka lub kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt małych okienek. Personalizujemy również ich grubość – w ofercie mamy szczebliny o szerokości 8 mm, 18 mm, 26 mm i 45 mm.
Wady i zalety okien ze szprosami
Kiedyś szprosy spełniały bardzo ważną funkcję konstrukcyjną – pozwalały połączyć mniejsze tafle szkła w jedno większe okno. Dziś szprosy nie mają żadnego praktycznego uzasadnienia, gdyż producenci stolarki okiennej jak np. firma Drutex z powodzeniem produkują okna o bardzo dużej powierzchni – szerokie nawet na 3 metry! Dlatego decydując się na szprosy, musimy być pewni, że będą pasowały do stylu elewacji domu oraz jego wnętrza. W przeciwnym razie z czasem możemy być niezadowoleni z ich zakupu.
Warto wziąć pod uwagę ich dobre i złe strony.
Zalety szprosów:
- podkreślają tradycyjny charakter budynku – idealnie pasują do klasycznych domów – w stylu dworkowym, angielskim lub francuskim, a także do budynków zabytkowych;
- nadają niepowtarzalny wygląd także nowoczesnym domom np. w stylu skandynawskim czy loftowym.
Wady szprosów:
- podnoszą cenę okien, których zakup i tak nie jest małym wydatkiem,
- okna wyposażone w szczebliny (oprócz tych międzyszybowych) znacznie trudniej się myje,
- zbiera się na nich kurz, który szpeci wygląd okna,
- szprosy naklejane z kolei mogą się odkształcać pod wpływem upałów, wtedy konieczna jest ich wymiana.