Uszczelniamy okno przy parapecie!
Marzniesz w domu, ponieważ twoje okno lub okna są nieszczelne? Sprawdź, czy nie przepuszczają zimna przy parapecie. Radzimy, co robić w takiej sytuacji.
Problemy z nieszczelnością – co robić?
Jeśli twoje okno przepuszcza chłodne powietrze, prawdopodobnie szczeliny znajdują się u jego dołu, przy parapecie. Na tym miejscu styku najczęściej wieje. Dlaczego?
Gdy okno osadzane jest w dziurze znajdującej się w ścianie, otwór musi być od niego nieco większy, by możliwe było wstawienie przeszklenia. Najwięcej przestrzeni pozostawia się zwykle pod oknem – tam, gdzie później montowany jest parapet. Z tego względu – szczególnie jeśli parapet zostanie niewłaściwie zainstalowany – mogą tam powstać drobne szczeliny, przez które ucieka ciepłe powietrze z domu.
Taka nieszczelność skutkuje wzmożoną koniecznością dogrzewania domu, a więc płacenia wyższych rachunków za prąd. Nieszczelne okno przy parapecie można jednak zasklepić. Jak to zrobić? Skierujmy swoje kroki do marketu budowalnego.
Pianka i silikon na pomoc!
Jeśli chcemy spróbować uszczelnić okno samodzielnie, możemy zrobić to za pomocą odpowiedniego silikonu oraz pianki poliuretanowej.
Ten pierwszy przyda się przy drobnych nieszczelnościach. Nie wystarczy jednak kupić jakiegokolwiek silikonu – musi on być dobrany do powierzchni, którą ma pokrywać. Jeśli kupimy nieodpowiedni, wyrzucimy pieniądze w błoto – taki silikon nie będzie się trzymał i odpadnie. Zwróćmy uwagę, że do okien plastikowych musimy znaleźć w sklepie silikon do uszczelniania okien PCV. Do klejenia w pobliżu betonu, muru lub tynku zaś – silikon neutralny, odporny na promieniowanie UV i wilgoć.
Przy parapecie naszego okna „straszą” spore szczeliny? Jeśli tak, lepiej sięgnąć po piankę poliuretanową. Nakłada się ją specjalnym pistoletem. Gdy ją zaaplikujemy, zastyga tworząc twardą, mocną izolację cieplną.
Jednak uwaga – pianka aż trzykrotnie zwiększa objętość po aplikacji! Trzeba się z nią obchodzić ostrożnie – użyta w sporym nadmiarze może nawet unieść parapet.
Nadmiar pianki po jej nałożeniu i wyschnięciu należy ściągnąć specjalnym nożykiem. Na wierzch zaleca się natomiast nałożyć tynk, który zabezpieczy piankę przed słońcem i zwiększy jej szczelność.
Uszczelnianie samodzielne czy pomoc fachowców?
Jeśli nie czujemy się na siłach, o uszczelnienie okna możemy poprosić fachowców, na przykład z firmy, która je montowała. Eksperci kompleksowo rozwiążą nasz problem. Może się bowiem tak zdarzyć, że w skrajnych przypadkach konieczny będzie demontaż całego parapetu i zainstalowanie nowego. Takie zadanie lepiej powierzyć specjalistom.
A może ciepły parapet?
Na koniec dobrze jest dodać, że w walce z nieszczelnością okien w pobliżu parapetu pomoże nam jego wymiana na tzw. ciepły parapet. Jest to profil podokienny wykonywany na zamówienie i dopasowany do konkretnego okna. Jest wykonany z polistyrenu ekstrudowanego XPS i uszczelnia połączenie okna z parapetem i ścianą. Zwany jest też termoparapetem, ponieważ dzięki niemu nie pojawiają się mostki termiczne między ścianą a ościeżnicą – to zaś przekłada się na zatrzymywanie w domu ciepła.