Współczynnik przepuszczalności światła w oknach – co to takiego?
Przepuszczalność światła szkła to jeden z ważniejszych współczynników, który warto wziąć pod uwagę, gdy kupujemy okna online. Jakie szyby przepuszczają najwięcej światła? Które okna ograniczają jego przenikanie do wnętrza domu i dlaczego? Dzięki narzędziom takim jak konfigurator okien, konfigurator drzwi czy konfigurator rolet, możemy wybrać okna najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.
Czym jest współczynnik przepuszczalności światła?
Podczas budowy domu, gdy myślimy o oknach, zazwyczaj uznajemy, że mają one przede wszystkim być szczelne, mieć odpowiednie parametry i dobrze wyglądać. Oczywistą funkcją okien jest jednak także przepuszczanie światła. Nie każdy wie, że zależy ona od konstrukcji przeszklenia, w tym parametrów technicznych szyby.
Parametr, który pokazuje ile widzialnego światła słonecznego dostaje się przez szybę do wnętrza domu, to współczynnik przepuszczalności światła. Oznacza się go jako Lt, czyli z angielskiego light transmission. Współczynnik ten określa norma PN-EN 14351-1+A1:2010. Jak go odczytywać?
Lt to stosunek ilości światła słonecznego docierającego do szyby zespolonej pod kątem 90 stopni do ilości światła, która zostaje przez nią przepuszczona. Współczynnik ten podaje się w procentach – im wyższy, tym więcej światła przenika przez szybę okienną. Jednak uwaga – Lt określa widzialną część światła i nie jest tym samym co współczynnik przepuszczalności energii słonecznej.
Okna przepuszczające dużą ilość światła
Przepuszczalność światła zależy przede wszystkim od szyby zespolonej i jej konstrukcji. Pamiętajmy, że światło docierające do szyby częściowo zostaje przez nią odbite, częściowo pochłonięte, a tym samym do środka domu wpada przez nią znacznie mniejsza jego ilość.
Światło, które dociera do szyby, nigdy nie dostanie się więc do wnętrza pomieszczenia w całości. Pełna przepuszczalność światła jest tylko w przypadku samej wnęki okiennej. Jeśli wstawimy w nią pojedyncze przeszklenie, ilość światła we wnętrzu zmniejszy się do 80%. W przypadku okien dwuskrzydłowych ze słupkiem spadnie ona do 55%. Natomiast szprosy spowodują, że światła będzie jeszcze mniej – jedynie 45%.
Od czego natomiast zależy przepuszczalność światła przez szybę okienną?
Możemy tu wymienić kilka czynników:
- ilości tafli szkła w pakiecie szybowym (im jest ich więcej, tym mniej światła przepuszczają),
- grubości szyb w oknie,
- składu surowców, z którego wytworzono szkło tworzące szybę,
- od tego, czy szyba jest pokryt powłoką niskoemisyjną,
- od tego, czy szyba jest pokryta warstwą tlenków metali.
Jeśli szyba została wykonana ze zwykłego szkła zwanego szkłem float, współczynnik przepuszczalności światła może wynieść w jej przypadku nawet 90%. Zastosowanie szyb o specjalnych właściwościach może natomiast spowodować, że wartość tego współczynnika będzie już inna.
Przykładowo szkło przeciwsłoneczne absorpcyjne, czyli antisol, które ogranicza nagrzewanie się domu, powoduje, że wskaźnik przepuszczalności światła będzie niższy – około 32-72%. Szkło selektywne odbijające od zewnątrz promieniowanie cieplne i chroniące przed tym, by nie uciekało z wnętrz, ma wskaźnik na poziomie 35-75%. Szkło niskoemisyjne, które odbija promieniowanie cieplne z zewnątrz, zatrzymując je wewnątrz domu, ograniczy go do ok. 75%, a refleksyjne (odbijające promieniowanie podczerwone) – 10-62%.
Przy wyborze okien warto więc zwrócić uwagę nie tylko na współczynnik przenikania ciepła, ale też na wskaźnik przepuszczalności światła. Duża ilość światła dziennego przyda się przede wszystkim w tych pomieszczeniach domu, gdzie spędzamy najwięcej czasu: w salonie, kuchni, jadalni czy pokoju dziecięcym. Narzędzia takie jak konfigurator okien, konfigurator drzwi czy konfigurator rolet pomogą w wyborze odpowiednich produktów dla naszych potrzeb.