Zakup okien zimą – tak czy nie?
Bez czapki, szalika i rękawiczek ani rusz, wszędzie leży śnieg, a szyby w samochodzie wymagają porannego skrobania? Nadeszła zima! Mroźne miesiące nie kojarzą nam się wprawdzie z zakupem stolarki okiennej – a szkoda, ponieważ to świetny moment, by zamówić okna. Oto dlaczego!
Zalety zakupu okien zimą
Zacznijmy od tego, że najlepszy czas na zamawianie okien wypada między listopadem a końcem stycznia. Koniec starego roku i początek nowego obfituje bowiem w promocje – wielu producentów kusi wówczas obniżkami i korzystnymi cenami. Tego, czy dana firma oferuje jakieś przeceny, musimy oczywiście dowiadywać się w konkretnym salonie. Ponadto zimą oczekiwanie na odbiór okien trwa krócej niż w szczycie sezonu, szybciej więc dostaniemy nasze przeszklenia.
To nie wszystko. Warto też wziąć pod uwagę to, że zamawianie okien to proces, który trwa wiele tygodni. Nie możemy ot tak wejść do sklepu i wyjść z niego z wymarzonymi przeszkleniami. Każde okno bowiem jest szyte na miarę pod konkretne wymagania i potrzeby klienta. Ten zaś musi dokonać różnych wyborów – zdecydować należy m.in. o kolorze profili, sposobie otwierania okna, jego wymiarach, okuciach, parametrach izolacyjnych i akustycznych, ramie, szybie, a także ewentualnych dodatkach takich jak wzmocnienia antywłamaniowe czy rolety zewnętrzne. W podjęciu decyzji może pomóc narzędzie okna konfigurator, które – na podstawie wybranych parametrów – oszacuje wstępny koszt okien, które wybierzemy.
Gdy już wiemy, jakie okna są nam potrzebne, musimy zaczekać kilka dni na wykonanie pomiarów i wyceny przez wybraną firmę, a następnie kilka tygodni na wykonanie okien według zamówienia. Jak widać to wszystko trwa – okno warto więc zamówić odpowiedni wcześnie, na przykład zimą. Wtedy z początkiem wiosny będziemy je już mogli wstawiać.
Ostatnia ważna kwestia, którą należy poruszyć w kontekście zakupu okien zimą, jest ich składowanie. Gdy na dworze mróz, nie powinniśmy bowiem montować okien. Lepiej zaczekać na dodatnie temperatury. Co w tym czasie zrobić z zakupionymi oknami?
Okna kupione, ale nie wstawione – co teraz?
Zakupione okna należy bezpiecznie przechować do czasu, gdy zamówimy ich montaż (warto bowiem skorzystać w tym zakresie z usług profesjonalistów). Zafoliowane przeszklenia powinno się więc ustawić pionowo na styropianie lub tekturze falistej – to zabezpieczy dolną krawędź przed zniszczeniem.
Warto też pamiętać, że okna powinny przeleżeć w cieniu – nie mogą być wystawione na działanie ani promieni słonecznych, ani wysokiej temperatury.